kadın spor kilo verme

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

 Zayıflamak için ne yapmalıyız? Zayıflamak ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmak şüphesiz hepimizin istediği bir durumdur. Hemen hemen herkes hayatında en az 1 defa fazla bulduğu kiloları ile savaş içerisine girmiştir; ancak bu yolda hedefine ulaşabilen kişi sayısı oldukça azdır.

“Zayıflamak” ve “diyet” kelimeleri kişileri daha bu sürece girmeden başlı başına bir ruhsal çöküntü içerisine girdirmektedir. Bu ruhsal çöküntü ise vücutta kıtlık tepkisi oluşturarak metabolizmanın yavaşlamasına ve vücudun yağ üretmesine sebep olmaktadır. Bu ise sonuçsuz kalan bir yığın diyet programı demektir. Bu durumda zayıflamak için ne yapmalıyız ve hayatımızda neleri değiştirmeliyiz? Maddeler halinde bahsedeceğimiz küçük değişimlerle sürpriz şekilde incelme sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır.

 

Erken Yatıp Erken Kalkın:

Saat 22:00-02:00 aralığı en verimli uyku aralığıdır. Hormonlar konusunda sıkıntı yaşamak istemeyen her birey bu uyku düzenine ayak uydurduğunda mükâfatını en güzel şekilde alacaktır. Ayrıca erkenden yatmak gece vakti acıkıp bol kalorili yiyeceklere saldırma ihtimalini de ortadan kaldıracağı için fazladan alınacak kalorilerin büyük oranda önüne geçilecektir. Erkenden uyanmak ise güne zinde başlamak, günü en verimli şekilde değerlendirebilmek ve stres faktörünü en aza indirmek demektir.

 

Kahvaltıyı Erken Yapın:

Saat 08:00’ı geçmeden kahvaltı faslını bitirmiş olmak metabolizmanızın gün boyu en aktif şekilde çalışabilmesi açısından önemlidir.

 

Abur Cuburlara Veda Edin:

Cips, çikolata, waffle, kola dendiğinde gözler dönüyor olabilir. Ancak günümüzün obezite çıkmazının altında büyük oranda abur cubur furyası yatmaktadır. Abur cuburlar hem katkı maddeleri ile hem de yüksek oranda tuz ile doludur. Doğal olmayan bu gıda maddelerini hücrelerimiz tanımamaktadır. Tanınmayan bu ürünler gerektiği gibi sindirilememekte, vücudunuzun her köşesinde serbest radikaller halinde dolaşmaktadır. Bu serbest radikaller damar duvarlarına yapışarak damarlarımızı tıkamakta. Bu da zamanla dolaşım problemi oluşturmaktadır. Vücudunu seven her bireyin abur cuburları derhal bırakması, yerini sağlıklı ve doğal gıdalar ile doldurması gerekmektedir.

 

Bitki Çayı Tüketin:

Bitki çayları antioksidan yapıdadır. Serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağladığı için dolaşım sisteminin dostudur. Çeşitlerine göre etkileri farklı olabilmektedir. Bağışıklık kuvvetlendirici zencefilli çay, rahatlatıcı ve gevşetici yaseminli veya melisalı çay, içinizi ısıtıcı ıhlamur, idrar söktürücü ve yağ yakıcı yeşil çay, bağırsakları çalıştırıcı özel bitki karışımları gibi pek çok açıdan kişilerin ihtiyaçlarına hitap eden bitki çayları mevcuttur.

 

Bol Su Tüketin:

Su, vücudun hayati fonksiyonlarının temel taşıdır. Susuz bir diyet, karaya oturmuş bir gemi gibidir. Kaptan en iyi hamlesini yapsa bile gemiyi karada yürütmek mümkün olmamaktadır. Vücudumuzda olmasını istediğimiz tüm fonksiyonlar su ile yürütülmektedir. Bundan dolayı sağlıklı yaşamayı hedef edinmiş her birey günde en az 2 litre suyu tüketmek zorundadır.

 

Karbonhidrat Tüketimini Azaltın:

Karbonhidratlar proteinlerin vücutta emilebilmesi amacı ile küçük bir miktar tüketilmelidir ve tüketmek için kaliteli karbonhidrat kaynakları seçilmelidir. Tam tahıllı ekmek ve bulgur bilinen en iyi karbonhidrat çeşitlerindendir.

 

Protein Arttırılmalı:

Protein bakımında zengin gıdalar kas dokusunu arttıracağından yağların yakılması daha kolay hale gelecektir. Hiçbir protein çeşidi diğerinin yerine geçmemektedir. Bundan dolayı kişiler her türlü hayvansal ve bitkisel gıdayı belirli ölçüde tüketmelidir.

 

Hareket İmkânlarını Arttırın:

Hareketli bir yaşam kişilere ekstra kalori yaktıracağından dolayı zayıflama sürecinin hızlandırılmasında yarar sağlayacaktır. Hareket etmek hem vücuda hem de sağlıklı bir geleceğe yatırımdır.

4

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın