yüz yogası formülü

Yüz Yogası Nasıl Olur?

Endişe ve stresin vücut sistemindeki olumsuz etkilerinin yansımalarını şüphesiz ki en çok cildimizde görmekteyiz. Bu mental gerilimler cildin dokusunu tahribata uğratmakta, ciltteki kılcal damarların kan akışını bozmaktadır. Bu da ciltte çizgilerin ve kırışıklıkların daha hızlı artmasına neden olmaktadır. Çeşitli temizleyiciler ve nemlendiricilerin yanı sıra cildin dokusunu ve elastikiyetini korumada son zamanlarda “yüz yogasından” faydalanılmaktadır. Günde 10-15 dk kadarlık kısacık bir süre ayrılarak yapılan yüz yogası, gündelik gerilimin etkisini en aza indirmede faydalı olacaktır.

Yüz Yogası Nedir?

Yüz yogasının en önemli faydalarından birisi de mimik kaynaklı çizgilerin oluşumunu yavaşlatmak, yüz kaslarının daima sıkı kalmasını sağlamaktır. Cilt sarkmalarının da böylelikle önüne geçilmektedir.

Yüz yogasına başlanmadan önce kişiler kendilerini rahat hissedecekleri bir köşeye geçmeli ve gevşemelidir. Ellerin ve yüzün uygun kremlerle nemlendirilmesi, yüzdeki cilt dokusunun çatlamasını, tahribata uğramasını engelleyecek; daha başarılı bir yüz yogası sağlayacaktır.

yüz yogası hareketleri

Boyun Egzersizleri:

Kişilerin ilk yaşlanma belirtileri boyunda ve ellerde kendisini göstermektedir. İnsanlar ne kadar kendilerine bakarlarsa baksınlar, ne kadar minyon olurlarsa olsunlar ilerleyen yaşlarda boyundaki ve gıdıktaki sarkmalar, ellerde görünür damarlanmaların artması her şeyi ele vermektedir. Yüz yogası ile en azından gıdık ve boyun bölgesinin üstesinden gelmek artık mümkün olmaktadır.

Boyun egzersizinde alt dudak üst dudağın üzerine getirilerek baş yukarıya kaldırılır ve boyundaki gerilme hissedilir. Ağız mutlaka kapalı olmalıdır. Baş geriye doğru olabildiğinde gerilmeye çalışılmalıdır. Ancak fazla zorlamak doğru olmaz.

Alt Çene Egzersizleri:

Alt çene aşağıya doğru iyice indirilerek üst yanak bölgesinin gerginliği hissedilmelidir. 10-15 saniye bunu yapmak gerekmektedir. Daha sonrasında alt surat kısmı, elmacık kemikleri sabit kalacak şekilde aşağıya doğru gerilmelidir. Bu şekilde 10-15 tekrar yapıldıktan sonra aynı hareket sağa ve sola sündürülerek 10 tekrarlı uygulanmalıdır. Bütün bu hareketler alt çene egzersizi aşamasında yeterli olacaktır.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Dudak Egzersizleri:

İlerleyen yaşlarda dudağın çevresindeki sarkık yığını ile karşı karşıya kalmak istemeyenler bu egzersizi uygulayabilirler.

Dudak egzersizinde ağız kocaman açılarak hemen ardından dudakla “O” harfi oluşturacak şekilde sabit durulur ve o şekilde 3-4 saniye beklenir. Hemen sonrasında yine aynı şekilde 10-15 tekrarlı olacak şekilde egzersize devam edilir. İkinci aşama olarak üst dudağın alt bitimi başparmaklar ile tutularak yanlara çekilir ve alt çene esnetilir. Bu dudak egzersizi de 10-15 tekrarlı uygulanmaktadır. Son aşamada ise ağız kocaman açılarak üst dudak kası başparmaklar yardımıyla yanlara doğru esnetilmektedir. Bütün yüz egzersizlerinin 10-15 tekrarlı uygulanması gerekmektedir.

yüz yogası formülü

Göz Egzersizleri:

Gözaltı halkaları ve morluklarından göz egzersizleri ile kılcal damarlardaki kan akışını hızlandırarak kurtulmak artık hayal değil. Kaşlar iyice yukarıya doğru kaldırılır ve gözler kapanır. Bu şekilde gözler kapalıyken aşağıya doğru bakmaya çalışılmalıdır. Sonrasında gözlerin alt derisi parmaklar yardımı ile iyice gerilmeli ve bir yandan da gözler kocaman açılmaya çalışılmalıdır.

Yanak Egzersizleri:

Geniş bir gülümseme yaparak başparmaklar yardımı ile dudakların kenar kısmından tutulur ve gülüş serbest bırakılır. Sonrasında ise dudaklar aşağıya doğru iyice itilir. 10-15 tekrarlı uygulanır.

yüz yogası örnekleri

Alın Egzersizleri:

Özellikle hayatı boyunca kızgınlığına engel olamayan ve alın kısmını zorlamaya devam edenler için ideal bir egzersizdir.

Gözler karşıya bakarken alın parmaklar yardımı ile iki yana gerilir ve birkaç saniye beklenir.
Göz kapağı parmak uçları yardımı ile kapalı bir şekilde kontrol altında tutularak kaşlar yukarıya doğru iyice kaldırılmalıdır.
Bir önceki egzersiz sağ kaç ve sol kaş olarak sırayla tekrarlanarak yapılır ve egzersiz sona erdirilir. Alın egzersizinde de 10-15 tekrarlı uygulama yapılmalıdır.

1

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın