hızlı zayıflama

Soda Zayıflatır mı?

SODANIN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

 

Yapılan araştırmalar sodanın(maden suyunun) şişelenmiş içecekler arasında en sağlıklı seçenek olduğunu ve her gün soda içmenin insan sağlığına iyi geldiğini ortaya koymakta. Maden suyunun bu denli faydalı olmasının nedeni içerisinde demir, kalsiyum ve magnezyum gibi temel minerallerin bulunması.

 

 

Soda içmek bize ne gibi temel faydalar sağlar, birlikte bir göz atalım:

 

Kemiklerinizi Güçlendirir

 

Menopoz sonrası kadınlar süregelen bir kemik kaybı yaşarlar; ancak bu sorunu diğer önlemlerin yanısıra düzenli olarak her gün soda içerek kontrol altına alabilirsiniz. Yapılan çalışmalar, sodada bulunan kalsiyumun normal kemik yoğunluğu açısından son derece önemli olduğunu dolayısıyla osteoporoz gibi kemik hastalıklarının önlenmesinde büyük rol oynadığının altını çizmektedir.

 

Daha Çok Magnezyum Almanızı Sağlar

 

Magnezyum; protein sentezi, kas ve sinir fonksiyonu, kan şekerinin ve kan basıncının düzenlenmesi gibi pek çok biyolojik işlevde temel bir role sahiptir. Aynı zamanda vücudumuzun enerji üretebilmesi için de magnezyuma ihtiyaç duyarız. The American Journal of Clinical Nutrition dergisinin Ocak 2002 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre “ (…) doğal ve kalori içermeyen soda magnezyum içeriği açısından değerli bir kaynaktır”. Sodada 108 mg/litre oranında magnezyum bulunur bu da bu minerale yönelik günlük ihtiyacımızın %29’unu karşılamaktadır.

yağ yakan yiyecekler

Sindirimi Kolaylaştırır

 

Soda, aynı zamanda sindirimi kolaylaştıran sülfatlar açısından da harika bir kaynaktır. Bunun nedeni ise sülfatların pankreası harekete geçirerek amilaz, proteaz ve lipaz gibi enzimleri salgılamasını sağlaması ve bu enzimlerin de yediğimiz yiyeceklerin düzgün bir biçimde sindirilmesinden sorumlu olmalarıdır. Düşük sülfat seviyeleri vücutta şişkinlik ,sindirim sorunu, kabız ve ishal gibi pek çok soruna neden olabilir. Soda içerek vücudunuzdaki sülfat seviyesini gereken düzeyde tutabilirsiniz.

 

Böbrek Taşı Oluşumu Riskini Azaltır

 

Doktorlar böbrek taşı oluşumu önlemek için yeterli miktarda sıvı almayı önermektedir. Böbrek sorunlarının genel nedeni kalsiyum oksalat böbrek taşlarıdır ancak yeterli miktarda kalsiyum ve magnezyum içeren soda tükettiğiniz müddetçe kalsiyum oksalat konsantrasyonunu azaltabilirsiniz. Yapılan çalışmalar soda içmenin kişilerdeki ürik asit böbrek taşı oluşum riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymaktadır.

 

Cildinizi Güzelleştirir

güzellik ipuçları

Sodanın içerisinde yoğun miktarda silika bulunmaktadır. Silika elastin ve kolajen lifleri arasında yer alan süngerimsi hücreleri güçlendirmekte ve kırışık oluşumunu yavaşlatmaktadır. Yani sadece soda içerek cildinizi güzelleştirebilir aynı zamanda sodayı günlük bakım rutininiz de uygulayabilirsiniz. Bunun en iyi yollarından biri, yüzünüzü temizledikten sonra sodaya batırılmış bir pamuk bez ya da pamuk yumağı ile yüzünüzü silmek ve ardından nemlendiricinizi sürmektir. Aynı zamanda yüz toniğinize soda da ekleyebilirsiniz. Hatta gün içerisinde yüzünüzü nemlendirmek için bir sprey yardımıyla yüzünüze soda sıkabilir ya da saç spreyi olarak saçınıza da uygulayabilrisiniz.

 

Diğer faydaları:

 

Soda vücudunuzdaki atık maddelerin parçalanmasını ve toksinlerden arınmasını sağlar.

Mevcut sodaların pek çoğu çoklu kronik hastalıkların ya da sendromların iyileştirilmesinde tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Soda aynı zamanda romatizma ve artirit gibi hastalıklarda sıklıkla rastlanan ağrıya kas ve eklem yangısı ile şişmesini azaltarak iyi gelmektedir.

 

Ancak soda tüketirken dikkat etmeniz gereken unsurları da unutmamak gerekir:

 

Midede Rahatsızlık Hissi: Çok fazla soda tüketimi bazı kişilerde midede rahatsızlık hissine neden olabilir. Soda tüketimi ekstra hava tüketimi anlamına geldiğinden bu, bazı kişilerde mide gazı oluşması anlamına gelebilir.

Gizli Sodyum ve Şeker: İçtiğiniz sodanın içeriğinden emin olmanız gereklidir. Bazı sodaların içerisinde tatlandırıcı, fazladan sodyum ve şeker olabilir.

Ekstra Tat: Eğer içtiğiniz soda tatlandırılmışsa bu fazladan kalori anlamına gelmektedir. Bu durumda içtiğiniz ve sağlıklı sandığınız sodanın gazozdan hiçbir farklı kalmaz.

Peki Soda Zayıflatır mı?

hızlı zayıflama

Sodanın bir çok faydasını ayrıntılı bir şekilde inceledik. Peki sodanın zayıflatma ihtimali ne kadar yüksek; başka bir deyişle soda ile zayıflamak ne kadar gerçekçi buna bir cevap arayalım. Diyet programlarının vazgeçilmez temel maddesi sudur. Sağlıklı beslenme, sağlıklı ve düzenli bir şekilde kilo verme amacı taşıyan her programda su önemli bir unsurdur. Maden suyu ise mineraller bakımından zengin olduğu için diyet programlarında yemekten bir süre önce tavsiye edilebilinir. Ancak suyun yerini tutamaz. Bunun sebebi fazla soda tüketiminin yararı aksine zararı olmasıdır. Maden suyunun zayıflattığı veya kilo verdirdiği doğru değildir ancak beslenme programlarında destekleyici amaçla kullanılabilinir.

3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın