salıklı besinler nelerdir

Sağlıklı Bir Metobolizmaya Sahip Olmak İçin Neler Yapılmalı

Sağlıklı bir metabolizma

Metabolizma kalori yakımından sorumludur, yani metabolizmanızın iyi çalışır durumda olması çok büyük bir önem arz eder. Tıkırında olmayan bir metabolizmayla vücut daha fazla kaloriyi yağ olarak depo eder, bu da kilosunu korumak isteyen ya da kilo vermek isteyenler için sıkıntılı bir durum yaratır. İşte işinize yarayacak 12 metabolizma ipucu sizlerle.

 

metabolizma hızlandırma

 

KAHVALTI YAPIN

Kahvaltıyı es geçen bir sürü insan var, ve bunların çoğu da “yemeden ne kadar durursam o kadar iyidir” mantığında düşünüyor. Gerçek ise bunun tam tersi. Kahvaltı metabolizmanızı başlatacak olan öğündür, ayrıca gece boyu aç kalan vücudunuzun da uyanmasını sağlayacaktır. Kahvaltı yapmazsanız yakacağınız kalori miktarı gerçekten az olacaktır Sonuç olarak kalp dostu ve sağlıklı bir kahvaltı yapmaya özen gösterin.

salıklı besinler nelerdir

BAHARATLI

Yiyeceklerinize baharat eklemek metabolizmanızı hızlandıracaktır. Çünkü baharatlı yiyecekler daha çabuk sindirilir. Baharat rafınıza biraz yatırım yapmanın zamanı geldi 🙂

 

YEMEKLERİNİZİ BÖLÜN

3 koca öğün yerine neden 6 küçük öğün yemeyelim ki? Bunu yapmak sindirim sistemini çalışır tutar, aynı zamanda gereğinden fazla kalori almamanızı da sağlar. Genel olarak iki öğün arasında 4 saati geçirmemeye çalışın.

dengeli beslenme

YEŞİL ÇAY

Bilim adamlarının yeşil çayda antioksidanlar bulduğu biliniyor. Metabolizmanıza hız verecek olan antioksidanlardan bahsediyorum. Aynı antioksidanlar konsantrasyonu da artırıyorlar, daha enerjik hissettiriyorlar, kolesterolü düşürüyorlar ve bazı kanserlere karşı koruma sağlıyorlar. Hemen içmeye başlamalısınız.

 

PROTEİN

Günlük aldığınız kalorinin minimum yüzde 20′si maksimum yüzde 35′i proteinden gelmelidir. Aklınıza sadece et gelmesin; yumurta, peynir kuruyemişler de protein içerir. Yapısındaki aminoasitler karbonhidratların yıkımına yardım ettiğinden ve bu sayede daha fazla kalori yaktıracağından, proteinler sağlıklı bir metabolizma için olmazsa olmazdır.

ŞEKERDEN UZAK DURUN

Şeker ağırlıklı bir diyet vücudun daha fazla yağ depolamasına zemin hazırlar. Çünkü şekerlerden gelen enerji anlık bir enerjidir, artanı depolanmak üzere gönderilir. Ne kadar zor olsa da şeker alımınızı kısmaya çalışın. Şekeri kısarken tabii ki şunu söylemek gerekir, meyveden gelen şekerden korkmanıza gerek yok, şu hazır ürünlerdeki şekerlerden bahsediyorum.

 

STRESTEN KURTULUN

Çok fazla stres bir hormonun vücuttaki salınımını artırıyor: kortizol. Görevleri ise; metabolizmayı yavaşlatıp ve kilo aldırmak, özellikle de karın bölgesinde. Stresi hayatımızdan uzaklaştırmak ne kadar zor olsa da, sizi sıkıntıya sokan durumları tanıyıp uzak durmak en iyisi. Yoga veya herhangi bir stres atıcı aktivite yapmak da yararlı olabilir.

kadınlar için sağlıklı yaşam

ERKEN YİYİN

Bununla ilgili bilimsel bir çalışma olmasa da çoğu diyetisyen akşam 6′dan önce yemek yenmesini öneriyor, yatağa gitmeden önce 4 saatte o yemeğin sindirilmesi için. Bu kurala sıkı sıkıya uymak tabii ki imkansız, ancak siz yine de mümkün olduğunca erken yemeye çalışın. Bu sayede yatağa gitmeden önce yedikleriniz sindirilmiş olacak ve yatakta ekstra kalori almayacaksınız.

90 10 KURALI

Gün içinde yediğiniz şeylerin yüzde 90′ının sizin için iyi olduğundan emin olun. Eğer bunu yapabiliyorsanız kalan yüzde 10 için kendinize bir ödül verebilirsiniz. Çikolata, dondurma veya sizi mutlu eden her ne ise artık. Eğer kendinize bu ödülleri vermezseniz diyetinize uzun vadede bağımlı kalamazsınız.

TARÇIN

Tarçının birçok yararından bir tanesi metabolizmayı hızlandırmasıdır. Tarçınla güzel gidebileceğini düşündüğünüz yiyeceklere bir tutam tarçın atmayı deneyin.

 

Şunu asla unutmamalısınız ki her insan farklı bir metabolizmayla doğmuştur. Her insanın metabolizmasına aynı özeni göstermesine gerek yoktur. Doğuştan çakı gibi bir metabolizmanız yoksa bu maddelerin size yardım edeceğini düşünüyorum.

 

Eğer sizin de metabolizmanızı düzenlemek için yaptığınız şeyler varsa gerçekten duymak isterim.

2

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın