salıklı besinler nelerdir

Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?

Sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir?

Bu soru özellikle bir şeyler yemeden duramayan ama sağlığını da ihmal etmek istemeyenlerin etraflarına ya da internete en sık sorduğu sorulardan birisidir. Yemek yeme işi kimilerine göre işleri yapabilmek ve ayakta durabilmek için alınan enerji olarak görülmektedir. Kimileri ise yemekleri ve atıştırmalıkları hayatın anlamı olarak görür. Kontrolsüz kilo alımı da genellikle bu düşünceden dolayı oluşmaktadır. Yiyeceklere duygu yüklemek obezite hastalarının ortak psikolojisidir. Psikolojiyi düzeltmek elbette zaman alacaktır. Bu uzun zaman içerisinde durumu kurtaracak ve sağlığımızı kaybetmemize engel olacak hem lezzetli hem de diğer atıştırmalıklara oranla mümkün mertebe daha az kalorili olan sağlıklı atıştırmalıklar konusunda bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

 

Bitter Çikolata Eşliğinde Kuru Yemiş:

sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir

Bitter çikolata kakao oranı en yüksek olan en sağlıklı çikolata çeşididir. Günlük olarak küçük bir miktarda tüketmekte çok yarar vardır. Kötü kolesterolü ve kan basıncını düşürme özellikleri ile dolaşım sisteminin dostudur. Dolaşım sistemi iyi olan bir insanın diğer tüm vücut fonksiyonları randımanlı çalışır. Böylelikle cildin iyi görünmesinden psikolojinin korunmasına kadar pek çok konuda yardımcıdır. Haftada 50-100 gram tüketmekte hiçbir sakınca yoktur. Kuruyemişler (fındık, fıstık, badem, kaju…) ise çok zengin ve kaliteli protein çeşitlerine, yararlı yağlara, vitamin ve minerallere sahiptir. Ara öğünde atıştırmalık olarak iki parça bitter çikolata ile bir avuç kadar karışık kuruyemiş tüketildiği takdirde hem lezzetli hem de sağlıklı bir an yaşanmış olacaktır.

Sebze Çubukları:

sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir

Her zaman karşımızda olan yeme konusunda zorlandığımız havuç, kabak, kırmızı-sarı biber, brokoli gibi sebzeler çubuk şeklinde kesilerek eğlenceli hale getirilebilir. Güzel bir yoğurtlu baharatlı sos ya da humus ile tüketilebilmektedir. Çubuk sebzeler hafif zeytinyağı ve tuz ile karıştırılarak fırına sürüldüğünde de çok lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar olacaktır.

 

Hurma:

sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir

Hem tatlı yeme ihtiyacını gidermek, hem gereken pek çok vitamini almak hem de lifli bir gıda tüketmiş olabilmek için harika bir seçimdir. Kuruyemişlerle ve kabak çekirdeğiyle de çok güzel gider. Böylelikle sindirime katkı sunulmuş, kan şekeri seviyesi ve kolesterol de dengede tutulmuş olur.

 

Yoğurtlu Meyve Salatası:

sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir

Sevilen posalı meyveler (kivi, portakal, elma, çilek vs…) bir kâsenin içerisine doğranarak içerisine bir çay bardağı ölçüsünde yoğurt eklenir. Kişiler dilerse havanda dövülmüş kuruyemiş ve çekirdeklerden ekleyerek de tüketebilirler. Yoğurt ya da süt, meyvenin içerisindeki vitaminlerin vücut içerisinde emilebilmesini sağladığından dolayı birlikte tüketimi tavsiye edilmektedir.

 

Mini Kahvaltı:

sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir

25-30 gramlık bir dilim kare tam buğday ekmeğinin üzerine eklenen bir kibrit kutusu büyüklüğünde sevilen bir peynir çeşidi ve bir yuvarlak dilim domates güzel bir ara öğün olacaktır. Ayrıca kahvaltı yapar gibi hissettireceğinden de tatmin edici olur. Yine bir dilim ekmeğin üzerine 1 adet yuvarlak şekilde kesilmiş yumurta, zeytinyağı ve pul biber de aşırı açlık durumlarında doyurucu ve uzun süre idare edici bir ara öğün olur.

 

Cacık:

sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir

Haşlanmış semizotu ya da taze doğranmış salatalık ile yoğurdu karıştırarak ve üzerine su eklenip daha akışkan hale getirerek hazırlanan bir yiyecektir. İsteğe göre üzerine nane ya da pul biber de eklenebilir, sarımsaklı ya da sarımsaksız tüketilebilir. Genellikle sebze yemeği ve pilava eşlik eden bu karışım sağlıklı bir atıştırmalık sınıfına da girebilmektedir. Semizotu ve salatalıkta bulunan lif oranını bilmeyen yoktur. Pul biberin metabolizma hızını arttırdığı, nanenin de mide rahatsızlıklarını giderdiği hesaba katıldığında sağlıklı atıştırmalık sınıfına dâhil olması kaçınılmazdır. Yoğurt içeriğinden dolayı bu atıştırmalığı akşam vakitlerinde tüketmek daha yararlı olacaktır. Böylelikle yoğurdun rahatlatıcı etkisi ile gün ortasında performans düşüklüğü yaşanmamış olur.

1

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın