Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir?

Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir?

Sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir? Sağlığa zararlı alışkanlıklarhem şahsın kendisini hem de çevresindeki insanları tehdit altında bırakan fiiller bütünüdür. Hem maddi hem de manevi açıdan ciddi boyuta gelecek zararlar verebilmektedir. “Keşke” sözcüğü ile biten acı sonlara sebep olmaktadır. En kötüsü ise insanların bu yaşanılanlardan ibret almaması ve zararlı alışkanlık zincirine kapılmasıdır. Zararlı alışkanlık bir furya haline gelmiş, ilkokullara kadar yansımıştır. Zararlı etkileri ve sonuçları bilindiği halde neden insanlar sağlığa zararlı alışkanlıklara bu kadar kolay düşebilirler? İşte bu sorunun altında yatan başlıca sebepler şunlardır:

  • “Bir defadan bir şey olmaz” düşüncesi bu alışkanlıkları edinmede en büyük etkendir. Bu kişiler bağımlı olmayacakları konusunda gereksiz bir özgüvene sahiplerdir. Bazı uyarıcı maddeler ilk kullanımda vücudu bağımlı hale getirir. Gençler arasında oyun gibi algılanan bu durumun aslında ne kadar ciddi olduğunu, kişiler ancak maddeyi kullanmayı bıraktığı zaman vücudunda oluşan yoksunluk belirtileri ile acı bir şekilde öğrenmektedir.  Bu aşamadan sonra kişiler bu alışkanlıklarından kurtulmak için profesyonel bir yardım almak zorunda kalırlar. Bu yardımın olumlu sonuçlanması için kişilerin madde bağımlılığından kurtulmayı yürekten istemesi ve kararlı olması çok önemlidir.
  • Kişileri bile bile madde bağımlılığına iten bir diğer mesele ise altta yatan psikolojik sıkıntılardır. Özellikle çocukluğu travmatik geçmiş kişiler psikolojik bunalımları ile baş edebilmek için sigara, içki, alkol ya da uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkları edinerek rahatlamaya çalışırlar. Bu geçici rahatlama için edinilen zararlı alışkanlıkların etkisi ile sonradan baş edemeyecek duruma geleceklerini hesaba katmazlar. Çünkü bu psikolojideki birisi için sonranın bir önemi yoktur.
  • Haz ve adrenalin bağımlılığı da kişiyi madde kullanımına itmektedir.
  • Kötü arkadaş çevresi özellikle erken yaştaki bireyleri etkilemektedir. Popüler olarak gördüğü o arkadaş grubuna dâhil olmak ve o grupta varlığını kanıtlamak adına, aidiyet duygusuna ihtiyacı olan bazı gençler madde kullanımını reddetmekten çekinmektedir ve dolayısı ile tuzağa düşmektedir.
  • Güçsüz ve dayanıksız bir kişiliğe sahip olan, dıştan denetimli, duygusal denetimi ve olgunluğu olmayan kişilerde de madde bağımlılığı oldukça yaygındır.

 

Sigara:

sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir

Bir tütün ürünü olan sigara, sağlığa zararlı alışkanlıklar arasında en yaygın olanıdır. Alenen kullanılır ve zararı hem kullananın kendisine hem de çevresindeki insanlara olur. Sigaranın akciğerlerde ne kadar büyük bir tahribata sebep olduğu bu gün herkes tarafından bilinmektedir. Akciğer kanserinin başlıca sebeplerindendir. Ayrıca sadece akciğerler değil; sigaradan kaynaklanan zararlı maddelerin vücuttan atılması görevinde olan böbrekler ve karaciğer de tehdit altındadır. Sigara vücutta dolaşan oksijen oranını azaltır, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarır. Hamile kadınlar sigara kullandığında bebeğin gelişimi bundan kötü etkilenir. Çünkü vücut zehirli maddelerin etkisi ile savaşmaktan gerektiği gibi çalışamaz. Bu da bebeğin oksijeni ve besini yeterince alamamasına ve gelişimin yavaşlamasına; hatta bazı ciddi durumlarda gebeliğin sonlanmasına neden olur.

 

Alkol:

sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir

Ekonomik ve biyopsikososyal bir konudur. Her açıdan zarar vermektedir. Kişilerin idrak ve denge mekanizmasını bozduğundan olabilecek her türlü kötülüğe davetiye çıkartabilir. “İçki bütün kötülüklerin anasıdır.” sözü boşa söylenmiş bir söz değildir. Fiziksel ya da psikolojik şiddet, kaza, ekonomik kriz, huzursuzluk, skandallar alkolik kişilerin hayatlarında çokça var olan kötü olaylardır.

 

Uyuşturucu Çeşitleri:

sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir

Merkezi sinir sistemini uyarıcı etki yapan eroin, morfin, kodein maddeleri kullanıldığı ilk andan itibaren kişiyi bağımlı yapmaktadır. İlk anda kişiyi oldukça rahat ve iyi hissettirir. Aşırı uyku getirir ve çok güçlü ağrı kesicilerdir. Etkisi geçtikçe kişide tedirginlik ve öfke nöbetleri başlar ve maddeyi tekrar alma ihtiyacı duyar. Zamanla tolerans ve fiziksel bağımlılık artacağından daha büyük dozlara gereksinim duyulacaktır. Sonu koma ve ölümle biten zararlı alışkanlıklardır.

Esrar ve kokain maddeleri de bağımlılık yapar. Cesaretli, özgüvenli ve güçlü hissettirir. Yokluğunda öfke ve korku nöbetleri baş gösterir. Aşırı doz alımı kalbi durdurur ve ölümle sonuçlanır.

 

Bilinçsiz İlaç Kullanımı:

sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir

İlaçlarından ayrılamayan ve hiç gereği olmadığı halde kullanan kişilerle karşılaşmışızdır. İlaçlara vücudun ihtiyacı olmadığında o ilaç vücuda zarar verir ve hücre fonksiyonlarını bozar. Psikolojiyi düzeltmek ve daha iyi hissetmek için içilen ilaçlar, yan etkilerinin vücutta hissedilmeye başlanması ile zamanla psikolojinin bozulma sebebi olurlar.

2

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın