en iyi diyer ve zayıflama

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Kilo vermek hem psikolojik hem fiziksel bir süreci ifade etmektedir. Her ikisi de bu süreçte aynı oranda etki eder. Fazla kilosu olan kişiler bir an evvel fazlalıklarından kurtulmak için çeşitli yöntemler denerler. Her nedendir bilinmez, bu konuda en bilinçlisi bile fazla kilolar ile sınandığı zaman ya da etraftan kilo aldığına dair uyarılar işittiği zaman olmayacak adımlar atabiliyor; birkaç gün gibi kısa sürelerde 5-10 kilo vermeyi vadeden diyet programlarını araştırmaya başlıyor.

Fazla kilosu olanlar şok diyetlerle ilgili şu gerçekleri aklında bulundurmalıdır:

  • Sağlık her zaman fiziksel görüntünün önünde tutulmalıdır. Şok diyetler ise insan sağlığını hiçe sayan yöntemler önermektedir.
  • Bir insan günde maksimum 200 gr yağ yakar. Bu da bir haftada en fazla 1,4 kg demektir. Bir haftada 5 kilo vermeyi vadeden diyet programlarının vücuttan su ve kas kaybettirmekten başka hiçbir anlamı olmayacaktır. Kas ve su ise gerçek ve sağlıklı bir zayıflama sağlayabilmek için vücudumuzdaki en önemli iki silahtır. Şok diyet kısa vadede hafiflik sağlayacak olsa bile bunun yerini doldurmak fazla zaman almayacaktır.
  •  Şok diyetler vücudun kendisini kıtlıkta hissetmesine neden olur. Kıtlık sinyalini alan vücut kendini koruma altına alabilmek için giren her besini yağ olarak depo eder. Yağ ölçümlerinde aşırı zayıf bazı kişilerin belki de kendilerinden daha şişman olan kişilerden daha fazla iç yağ oranına sahip olduğuna şahit olmuşuzdur.
  • Şok diyeti devam ettirebilmek imkânsızdır. Şok diyetten çıktıktan sonra vücut kıtlık sinyaline devam eder ve kişileri aşırı tüketime iter. Tüketilen her besin yağ olarak depo edilir. Bu da eskisinden daha kilolu olmaya sebep olur. Hiç diyet yapmamak diyet yapıp yarıda bırakmaktan çok daha sağlıklıdır.

 

     Şok diyet uygulamaları konusunda yeniden bilinçlendikten sonra, kilo verme konusunda olabilecek en sağlıklı püf noktalarından bahsedeceğiz.

 

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Uzman Yardımı:

Her insanın metabolizması, genetik kimliği, sağlık durumu ve kan değerleri birbirinden farklı olacağından kişilerin mutlaka bir uzmana danışarak beslenme düzeni oluşturmasında yarar vardır. Şeker hastası ile tiroid hastasının sakınacağı ya da beslenme listesinden eksik etmeyeceği besinler birbirinden farklı olacaktır. Bundan dolayı kişiler başkalarının diyet listelerini kullanarak bilinçsiz bir uygulama yapmamalıdır.

 

Kırmızı Çizgiler:

Her mevzunun kırmızıçizgi ile altı çizilmiş önemli kuralları vardır. Hemen hemen herkesin diyet programlarında olan değişmez şartlar şunlardır:

– Günlük 2-2,5 litre su tüketilmelidir.

– Kızartmanın her türlüsünden kaçınmalıdır.

– Ara öğünler mutlaka tüketilmelidir.

– Meyve suyu değil, aşırıya kaçmayacak şekilde meyvenin kendisi tüketilmelidir.

– Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

– Kahve günde 1 fincandan fazla tüketilmemelidir.

– Tatlılardan uzak durulmalıdır. (Özellikle hamurlu ve şireli tatlılar diyet programının baş düşmanıdır.)

– Diyet listesindeki mevcut karbonhidrat ölçüsü aşılmamalıdır.

– Günde en az yarım saat yürüyüş yapılmalıdır. ( Yürüyüş süresi kişinin sağlık durumuna ya da ihtiyacına göre doktoru tarafından arttırılabilir ya da azaltılabilir.)

– Abur cubur kapsamına giren her şeyden vazgeçilmelidir.

 

Ödül Anlayışı:

Diyetin başarısızlıkla sonuçlanmasının altında yatan en önemli sebep kişilerin ödül anlayışıdır. Kişiler bir hafta boyunca çokça dikkat edip yüzlerce kalori tasarrufu yaparken, yapılan tüm tasarruflar tek bir günlük ödül ile hiç edilebilmektedir. Diyete başlayanların ödül anlayışı kesinlikle yiyeceklerle ilgili olmamalıdır. Çok sevilen bir yere gitmek, hep istenilen bir eşyayı ya da kıyafeti almak gibi kişileri motive edici ve kazançlı çıkarıcı ödüller olmalıdır.

 

Önemli Ayrıntılar:

Günlük hayatımızda çok basit gördüğümüz ama diyete önemli ölçüde etki eden küçük ayrıntılar vardır:

  • TV izlemeyi sınırlandırmak, daha fazla hareket anlamına gelmektedir. Bu da haftada yaklaşık 840 kalori fazladan yakmak demektir.
  • Tabakları küçük tutmak psikolojik olarak kişiyi doyuracaktır.
  • Her gün tartılmak motivasyonu düşürür. Motivasyon ise kilo vermede en önemli şeydir. En uygun tartılma şekli haftada 1 gün, sabah, aynı kıyafetlerle tartılmaktır.
  • Aşırı kalorili tüketimden sonra suçluluk duygusu oluşmaktadır. Bu duygu da diyetin devamı için hiç iyi olmaz. Bu durumda yapılacak en güzel şey kişilerin önüne bakması ve bir sonraki öğünden itibaren diyet listesine uymaya devam etmesidir.
  • Motive edici sağlıklı yaşam sitelerine üye olmak, spor salonlarında zaman geçirmek ve oradaki formda olan insanları kendine örnek almak da zayıflama yolunda hızlandırıcı faktörler olacaktır.
4

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın