hint kınası tasarımları hint kınası nedir

Hint Kınası Sağlığa Zararlı Mı?

Hint kınası sağlığa zararlı mıdır? Hint kınası hakkında maalesef pek çok yerde ciddi bilgi kirlilikleri mevcut. Piyasada kimyasal ürünleri doğal ürün diye tüketime sunan kişiler yüzünden Hint kınası ciddi anlamda itibarını kaybetmiş vaziyette. Pek çok uzman tarafından Hint kınası hakkında uyarı gelmiştir. Bunun altında yatan sebep ise piyasada Hint kınası diye satılan Parafenilen Diamin içerikli siyah kimyasal boya maddeleridir.

 

Parafenilen Diamin Nedir?

hint kınası sağlığa zararlı mı

Fotoğraflarda ya da saç boyalarında kullanılan alerjik ve hassaslaştırıcı bir maddedir. “Parafenilen diamin hidroklorid” de denilebilmektedir. Bu madde ilk anda zarar vermese de vücudu duyarlılaştırdığından, ileriki dönemlerde kullanıldığında alerjik reaksiyon verme ihtimali çok yükselir. Piyasada Hint kınası diye satılan siyah kimyasal boyalardaki parafenilen diamin, normal boyadakilerden çok daha yüksektir. Kişiler saç boyasında doğal yöntemler denemek isterken kınahakkında aldatmacalara maruz kalıp kendisi için daha zararlı olabilecek kullanımlar gerçekleştirebilmektedir.

 

Gerçek Hint Kınası Nasıl Olur?

hint kınası sağlığa zararlı mı

Öncelikle kişiler Hint kınası kavramını doğru bilmelidir. Hint kınası diye tabir edilen şey bildiğimiz koyu kızıl ya da kahve tonlarında renk veren kınadan uzak bir şey değildir. Kına ile vücut sanatı icra etme fiilinin kendisine Hint kınası denilmektedir. Yani Hint usulü sanatsal kına uygulamasıdır. Bildiğimiz toz halindeki yeşil kına su ya da çay ile bulamaç haline getirilerek koni şeklindeki paketlerle satışa sunulur. Bulamaç halindeki bu kına koyu yeşil ya da kızıla çalan kahverengi tonlarında olur. Uygulanan bölgeyi ise kızıl-kahverengi tonlarında boyar. Simsiyah bir kınadan söz etmek mümkün değildir; ancak günümüzde geçici dövmeler ya da kimyasal içerikli aşındırıcı siyah boyalar Hint kınasıadı altında satılmaktadır. Bu da insanları yanıltmaktadır. Doğal olduğu düşünülen bu dövme ya da sözde siyah kınaları çocuklarına uygulatan ve ciddi sonuçlarla karşılaşan insan sayısı az değildir.  Bir dönem alerjik sonuçlarından dolayı bu boyalar yasaklanmışsa bile yine de piyasaya sürülmeye devam etmiştir. Siyah Hint kınası diye tabir edilen boyalar uygulayanlarda şu durumlara sebep olmaktadır:

  • Sürülen yerlerde su toplama ve şişme
  • Aşırı derecede ağrı ve kaşıntı
  • İzini bir ömür boyu sürdürecek yaralanmalar ve sağlık problemleri
  • Cilt kanseri riskinin artması
  • Tekrar aynı madde ile karşı karşıya kalındığı durumlarda alerjik krizlere girme durumu

 

 

Piyasadaki Siyah Hint Kınaları Kullanan Herkeste Alerji Yapıyor mu?

hint kınası sağlığa zararlı mı

Araştırmalar sonucunda bu oran %7 olarak kayıtlara geçmiştir. Düğünlerinde siyah Hint kınasıyaptıran kişilerde sonradan saç boyatma işlemi alerjik krizlere ya da deride döküntülere sebep olabilmektedir. Bundan dolayı kişiler piyasadaki siyah Hint kınalarının doğal olmadığını bilerek buna karar vermelidir. Kına gecelerinde yapılabilecek en güzel şey kınayı toz halinde alıp evde çay ya da su ile karıştırarak hazırlamaktır.

Sağlığa Zararlı Olmayan Siyah Boyalar Var Mıdır?

hint kınası sağlığa zararlı mı

İki farklı tür ham incirin özsuyu kullanılarak hazırlanmış bir siyah boya çeşidi vardır. Ancak bu boyalar kına değildir. Başka bir doğal boya ürünüdür. Bu incir türleri sadece Amazon ormanlarındabulunmaktadır ve nadir türlerdir. Oranın yerli halkı tarafından beden sanatı icra etmek için kullanılır.

Kınalar, içerisine eklenen doğal bir takım yağlar ya da çaylar ile siyaha yakın koyulukta kahve ya da kızıl bir renk oluşturabilmektedir. Ancak oluşan bu koyu renk sadece ellerde etkisini göstermektedir. Aynı kına vücudun diğer bölgelerinde her zaman daha açık renkte çıkacaktır.

Gerçek Kına ile Sahte Kına Nasıl Ayırt Edilir?

hint kınası sağlığa zararlı mı

Doğal kına ile indigo siyah kınanın toz halleri birbirine benzemektedir. İkisi de ortak cam tabağın içerisine tabağın ayrı bölgelerinde yarım çay kaşığı kadar dökülür. İkisi de ayrı ayrı su ile karıştırılır. Doğal kına 20 dakika sonra yeşilden kahverengiye doğru döner. Kokusu yoğundur ve kendine özgüdür. İndigo siyah kına ise 20 dakikaya yeşilden maviye döner. Kokusu ise bezelye gibidir. Parafenilen diamin ile üretilmiş siyah kınada ise su ile siyah boya maddesi 20 dakika içerisinde birbirinden ayrılmaktadır. Kokusu ise pek fark edilmez. Kişiler bu şekilde aldıkları ürünün ne kadar doğal olduğunu test edebilirler.

3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın