hint kınası nedir 2017

Hint Kınası Nedir?

  Kına Türk kültüründe oldukça tanıdıktır. Evlilik öncesi kadınlar arasında gerçekleştirilen geleneksel eğlencelerin başkahramanı, olmazsa olmazıdır. Hayatımıza ve tabi ki bedenimize renk katan kınadoğal bir boya olma özelliği sayesinde bilhassa sağlığını düşünen kişiler tarafından dövme ya da piyasadaki saç boyalarının yerine kullanılabilmektedir.

 

Kına Nedir?

hint kınası nedir

     Kına; kına ağacının yapraklarının kurutulup öğütülerek toz haline getirilmiş şeklidir. Toz haline getirilmiş kına yaprağına içindeki boya maddesini aktive edebilmesi için çay, limon, ceviz kabuğu suyu gibi sıvı maddeler eklenerek muhallebi kıvamına getirilir ve kınanın içerisindeki boya maddesi aktive edilir. Kullanıma hazır olan kına çeşitli şekillerde kullanılabilir.

  • Saça kestane renginden koyu kızıl renge kadar çeşitli renk seçenekleri sunar. Doğal, parlak ve yumuşak bir saça sahip olmak isteyenlerin kullanmak isteyeceği bir doğal saç boyasıdır.
  • Geleneksel törenlerde avuç içine sürmek için kullanılır
  • Avuç içinde kullanıldığı gibi vücudun çeşitli yerlerinde de kullanılabilmektedir ve alerjen hiçbir yanı yoktur.
  • Saça uygulandığında saç derisini onarmada, dökülmeleri engellemede birebirdir. Onarıcı etkisi vardır. Bu yüzden tırnak bakımında, yaralarda ve vücutta oluşan pek çok tahribatta kullanılabilir.
  • Koklandığında baş ağrısını geçirici, sinir sistemini gevşetici ve ruh halini dengeleyici özellikleri de vardır.

 

Hint Kınası Nedir?

hint kınası nedir

Hint kınası; kına ağacının yapraklarından elde edilen tozun, aktive edici çeşitli sıvı maddeler ile karıştırılarak muhallebi kıvamına getirilmesi ve bu karışımın çeşitli motiflerle vücuda uygulanmasıdır.  Hint kınası “vücut süsleme sanatı” tanımı ile de karşımıza çıkabilmektedir. Hint kökenli bir kına sanatı olduğundan ülkemizde buna “Hint kınası“ ismi verilmiştir. Pakistan ve Hindistan’da Hint kınası “Mehndi” olarak adlandırılır. Hepsi de aynı kına ağacından yapılmıştır. El, kol, ayak, bacak, sırt gibi vücudun her bölgesine uygulanabilir.

Hint kınası ile vücuda uygulanan sanatsal motifler ülkemizde yeni yeni tanınmaya başladıysa da; Pakistan ve Hindistan’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Arabistan’da kına “Henna” olarak adlandırılmaktadır.

hint kınası nedir

Hint kınası motiflerini pek çok kişi vücudunda görmek isteyecektir ancak uygulaması oldukça zor gelmektedir. Uygulamanın kolaylaştırılması açısından sıvılaştırılmış kına, koni şeklindeki paketler içerisinde verilir. Böylelikle şekillerin daha derli toplu çıkması sağlanmış olur.

Hint kınasının kalitesi renginin koyuluğundan anlaşılmaktadır; ancak bu koyu renk kesinlikle siyah değildir. Siyah renktekiler kimyasal boyalardır kına ile alakaları yoktur. “Kahverengi” ve “kızıl” tonları gerçek ve kaliteli Hint kınasının ürünüdür.

 

Hint Kınası Nasıl Çıkartılır?

hint kınası nedir

Kınayı koni yardımıyla elimize ya da vücudumuzun her hangi bir bölgesine uygularken beğenmediğimiz bir kısım olduğunda kına henüz sıvı haldeyken bir dakika içerisinde silindiği takdirde herhangi bir iz kalmayacaktır. Ancak kuruduktan sonra işler biraz zorlaşmaktadır. Kurumuş bir kınanın vücuda işlenmiş rengi vücuttan en iyi ihtimalle 15 gün içerisinde çıkmaktadır. Bu da vücudun suyla ne kadar temas ettiğine bağlıdır. Çeşitli kimyasallar kullanarak bu işi hızlandırmaya çalışmak derinin zarar görmesine, alerji, tahriş, döküntü gibi durumların oluşmasına sebep olacaktır. Bu yüzden doğal sürecinden önce çıkarılmaya çalışılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

 

Kınanın Hint Kültüründeki Yeri:

hint kınası nedir

Kına Hint düğünlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Düğünden iki gün önce gelinin ellerine bir yakını ya da bu işten anlayan herhangi birisi tarafından geleneksel motifler uygulanmaktadır. Avuç içine ise genellikle evlenecekleri kişinin isminin baş harfleri ya da ismin tamamı yazılır. Hintlilerin eğlenceli düğün geleneklerinden birisidir. Kına belli bir süre sonra temizlenir ve rengine bakılır. Rengi ne kadar net ve koyuysa o gelin evleneceği adam tarafından o kadar çok seviliyor demektir ve mutluluklarının son derece uzun süreceğine inanılır.

1

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın