hint kınası tasarım

Hint Kınası Nedir?

Hint kınası nedir? Amazon Yağmur Ormanları’nın doğal bir ürünü olan Hinna ağacı yapraklarının kurutulup toz haline getirilmesi ile kınaelde edilir. Kına yaygın olarak saçları ve parmakları boyamak için kullanılsa da tıbbi amaçlarla da kullanılabilmektedir. Ayrıca geçici olsa bile dövmeye alternatif olabilecek sağlıklı bir vücut sanatı fırsatı sunmaktadır. Ellerinde, kollarında ya da vücudunun herhangi uygun bir yerinde şekiller görmek isteyenler için zararsız ve acısızdır.

 

Kınanın Diğer Yararları Nelerdir?

hint kınası nedir

 • Ateş düşürür
 • Sıtma tedavisinde kullanılır
 • Kokusu baş ağrısını giderici özelliktedir.
 • Geçmiş çağlardan beridir salgın hastalıklarda tıbbi amaçlarla kullanılmış önemli ve şifa dolu bir doğa ürünüdür.
 • Saç derisini onararak kepeklenme durumundan kurtarır, saçları güçlendirici ve kalınlaştırıcı özelliği vardır. Ayrıca parlaklık da verir. Saç boyasına alternatif olarak kullanılabilecek doğa ürünü bir boya maddesidir. Piyasadaki kimyasal saç boyaları gibi yan etki yapmaz, saçları yıpratmaz, aksine besler ve korur.

 

Hint Kınası Nedir?

hint kınası nedir

Hint kınası farklı bir kına türü değildir. Hint kınası; Kınanın vücuda sanat katmak ve estetik bir görüntü elde etmek amacıyla uygulanmasına denmektedir. Hindistan kültürüne ait olan bir sanat türü olduğundan bu ismi almıştır. Hindistan ve Pakistan’da geleneksel düğünlerde Hint kınasıuygulaması çok yaygın şekilde yapılmaktadır. Oradaki bu kültür, Arap ülkelerine ve Türkiye’ye de yansımıştır ancak uygulama şekilleri Hindistan’daki uygulamadan çok farklıdır. Hindistan’da gelinlere sanatsal, otantik ve göz alıcı desenler kullanılırken; Arap ülkelerinde ya da Türkiye’de sadece avuca bir topak kına konularak avuç sarılır ve kına gecesi eğlencesi devam eder. Düğün öncesi geleneksel bir ritüeldir.

 

Hint Kınası Neden Yapılır?

hint kınası nedir

Hindistan’da Hint kınasının yapılma sebepleri şunlardır:

 • Öncelikle bu atalardan gelen bir gelenek olduğundan bu gelenekleri devam ettirmek amacıyla Hint kınası uygulaması tüm düğünlerde yapılmaktadır. Hindistan’da gelenek ve görenekler oldukça önem verilen konulardır. Düğün uygulamaları bu günlere kadar korunarak gelmiştir.
 • Hint kınasının eşlerin arasındaki sevgi bağını güçlendireceğine, nazardan ve kötülüklerden koruyacağına inanılır.
 • Kına ne kadar koyu renkte çıkarsa eşler birbirine o kadar bağlıdır ya da bağlanır denilir. Kınanın koyu renkte çıkmasının önemi büyük olduğundan kına ellerden kuruyup düşene kadar ve üstünden koyulaşacak kadar zaman geçene kadar gelinin suyla teması engellenir ev işi yaptırılmaz.

 

Hint Kınası Nasıl Yapılır?

hint kınası nedir

 • Toz halindeki kınanın içerisine su eklenir ve kına bulamaç haline getirilir. Kolay uygulama yapılabilmesi açısından bu bulamaç haldeki kınalar koni biçimli ucu sivri paketlerde satılmaktadır.
 • Kişiler serbestçe vücutta Hint kınası ile çizim çalışmaları yapabilirler ve istedikleri şekilleri uygulayabilirler. Bu şekilde yapmak çoğunlukla zordur ve yetenek gerektirir. Çizim yeteneği olmayanlar için de bir çare düşünülmüş ve çeşitli desenlerde boşluklu kalıplar üretilmiştir.
 • Yapışkanlı olan bu kalıplar vücudun istenilen bölgesine yapıştırılır. Oda sıcaklığında 1 saat bekletilen ve elde hafifçe çevrilerek kullanıma hazır hale getirilen Hint kınası koninin ucu yardımıyla boşluklu yerlere sürülür ve 3 dakika boyunca hafif kuruması beklenir. Kınanın ölçülü akıtılmasına ve boşluklu kısımların dışına taşmamasına dikkat edilmelidir. Böylelikle çıkartırken şekilde dağılmalar olmayacaktır. Ayrıca şekilli boşluklardan kalıbın diğer kısımlarına taşan kınanın rengi nispeten de olsa kalıbın altına da çıkabilmektedir. Bu da hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.
 • 3 dakika beklendikten sonra yapışkanlı kalıp yavaşça çıkartılır. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra yarım saat daha kınanın kuruyup dökülmesi beklenir. Kına döküldükten sonra 4-5 saat suya sabuna değmemelidir. Önce açık renkte görünen Hint kınası saatler geçtikçe koyuluk kazanmaya başlayacaktır.
 • Kızıla çalan koyu kahverengi renk veren kınalar taze ve kaliteli kınalardır. Siyah Hint kınasıyoktur. Siyah Hint kınası diye satılanlar kimyasal siyah boyalardır. Dikkat edilmelidir.

Bir yanıt

Tüm Yorumları Göster
 1. Dağınık Anne
  12 Aralık 2017

Bir yorum yazın