hint kınası

Hint Kınası Nasıl Yapılır?

Hint kınası nasıl yapılır? Özellikle son zamanlarda yayınlanmaya başlayan Hint dizilerinin de etkisiyle Hint kültürünü yakından tanıma fırsatı bulduk. Elbette en ilgi çekici kısmı ise Hint kınası oldu. Ellerin üzerine, avuç içine, bileklere ve kollara Hint kınası ile sanatsal motifler çizerek aksesuarları aratmayacak çok zarif görüntüler oluşturacak olma fikri kulağa hoş gelse de pek çoğumuz bunun nasıl yapılacağı konusunda pek bir fikre sahip değiliz. Motiflerin vücuttaki karmaşık ve gösterişli duruşu da gözümüzü korkutuyor. Çizim konusunda yeteneği olanlar Hint kınası ile vücut üzerinde sanatını ve hayal gücünü konuşturmakta sıkıntı çekmeyecektir; ancak çizim yeteneği olmayan Hint kınası heveslilerinin de uygulayabileceği pratik yöntemler mevcuttur.

 

Hint Kınası Nasıl Yapılır?

hint kınası nasıl yapılır

Hint kınası çalışması yapabilmemiz için öncelikle kalitesinden emin olduğumuz bir yerden Hint kınası edinmemiz gerekir. Bu Hint kınaları motiflerin pratik ve güzel çizilebilmesi açısından ucu kalem gibi sivriltilmiş koni biçimli paketlerde satılmaktadır.

hint kınası nasıl yapılır

Hint kınasını kullanmaya başlamadan bir saat önce 25 °C’de yani oda sıcaklığında bekletmemiz gerekmektedir. Bu süreçte kına paketini elimizde yavaşça çevirerek karıştırmamızda ve uygulamaya hazır hale getirmemizde yarar vardır. Böylelikle içindeki karışımlar daha homojen hale gelecek ve daha iyi renk vermesini sağlayacaktır. Bir saat geçtikten ve kına kullanıma hazır hale getirildikten sonra istenilen bölgeye uygulama yapılabilmektedir; ancak uygulama yapılacak bölgenin tüylerden ve kirlerden arındırılmış olmasına dikkat edilmelidir.

hint kınası nasıl yapılır

Hint kınası uygulaması vücudun her bölgesine yapılabilmektedir. Çiçek, kuş ya da sarmaşık gibi motifler uygulandıktan sonra yaklaşık yarım saat boyunca kınanın kuruyup dökülmesi beklenmeli, suyla kesinlikle temas ettirilmemelidir. Bu süreç geçtikten ve kına kuruyup döküldükten sonra en iyi renk sonucunu alabilmek için 4 saat boyunca deri su ile temas ettirilmeden bekletilmelidir. Kınalar ilk döküldüğü anda açık olan renk, bekledikçe koyulaşacak ve iyice sabitlenecektir.  Böylelikle kaliteli bir kına uygulaması gerçekleşmiş olacaktır.

Çizim Yeteneği Olmayanlar Hint Kınasını Nasıl Uygulayabilir?

hint kınası nasıl yapılır

Hint kınası aldınız ancak aklınızdaki motifleri elinize nasıl çizeceğiniz konusunda hiçbir fikriniz yok mu? Etrafınızda bu konuda size yardımcı olacak eli titremeyen yetenekli bir arkadaş bulamadınız mı? Bu halde hali hazırda mevcut olan Hint kınası kalıplarından yararlanmakta fayda vardır.

Motif Kalıbı ile Ele Hint Kınası Nasıl Uygulanır?

hint kınası nasıl yapılır

Bu kalıplar oldukça pratiktir ve ele sabitleyebilmek için yapışkanlı üretilmiştir. Bu yapışkanlı kalıp elin istenilen bölgesine yerleştirilir. Kalıbın boşluklu motif kısımları Hint kınası ile dikkatlice doldurulur. Burada dikkat edilmesi gereken şey Hint kınası kullanımının ölçülü tutulmasıdır. Boşlukları kapatacak kadarı yeterlidir, daha fazlasını kullanmak kalıbı çıkartırken sıkıntılara ve çizilen şekilde dağılmalara sebep olabilir. Hint kınası kalıbın üstünde yaklaşık 3 dakika kurumaya bırakılır. 3 dakikanın sonunda yapışkanlı kalıp elden yavaşça çıkartılır ve kınanın yarım saat boyunca kuruyup sonrasında da dökülmesi beklenir. Döküldükten sonra 4 saat daha rengin tende koyulaşması için su değirmeden beklemek gerekmektedir.

 

Hint Kınası Modelleri Standart Mıdır?

hint kınası nasıl yapılır

Hindistan’da Hint kınasının geleneksel kullanımında standart etnik motifler mevcuttur, ancak hayal gücüne ve yeteneğine güvenen herkes istediği motifi vücudunun el, kol, bacak, sırt, göbek gibi pek çok bölgesine uygulayabilir ya da ulaşmasının mümkün olmadığı bölgeler için yetenekli bir arkadaşından yardım alabilir.

Kına uygulanırken yanlış bir çizim yapıldığında 1 dakikayı doldurmadan bir bezle hemen silinmesi gerekmektedir. Kına kuruduktan sonra silmek bir işe yaramayacaktır. En az 15 gün izlerin geçmesini beklemek gerekir. Çabuk geçmesi için herhangi bir kimyasal kullanmak ya da çıkması için zorlamak deriyi tahriş etmekten başka hiçbir işe yaramayacaktır.

5

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın