Hamilelikte İlişkiye Nasıl Girilir?

Hamilelikte İlişkiye Nasıl Girilir?

Hamilelikte cinsel ilişkinin yaşanabilecek olması konusunda toplumumuz tüm bilinçlendirme çalışmalarına rağmen yine de tedirgin olmakta, ya eşler hamilelik süresi boyunca cinsellikten uzak kalmakta ya da bilinçsizce cinsel ilişkiye girilerek gebelik riske uğratılmaktadır. Hamile olunmayan zamanlardaki kadar özgür davranılamayacak olsa bile bu süreçte eşlerin birbirlerini tatmin edebilmesi; hamilelikte ilişkiye girilebilmesi mümkündür. Hamilelikte ilişkiye nasıl girilir bu yazımızda paylaşacağız.

hamilelikte ilişkiye nasıl girilir

Hamilelikte “cinsellik” hamileliğin fizyolojisine uygun şekilde yaşanmalıdır. Pozisyonlar hamilelik durumuna uygun seçilmelidir. Çiftler herhangi bir risk teşkil edip etmediğini daha iyi bilebilmek açısından doktoru ile irtibatta olmalıdır.

Hamileliğin ilk 3 ayında hormonsal dalgalanmaların neden olduğu fizyolojik vücut ortam değişikliğinin etkisi ile vajina çok hassaslaşmaya başlamaktadır. Bu dönemde cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kanamalar, akıntılar ya da ağrılar olabilmektedir. Bu dönemde vajinadaki hassasiyetliğin artması kadında cinsel istek artışına da neden olabilmektedir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde orgazm oranı; kişiden kişiye değişmekle birlikte biraz bile olsa düşecektir. Bunda en büyük sebep vücuttaki hormonsal değişimlere adaptasyon sürecinde oluşan bulantı, baş dönmesi, halsizlik gibi rahatsızlıklardır.

 

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmenin Yararları Nelerdir?

  • Cinsel ilişki ve orgazmın; hamilelik sürecinde bebeğe zarar vereceği inanışı artık tarih olmuştur. Zarar vermediği gibi yarar da sağlayacaktır. Anne adayı orgazm olduğu sırada bebek hareketlenmekte, kalp ritminde de düzelmeler meydana gelmektedir.
  • Kadının duygusal olarak tatmin olması ve rahatlamasında, kadınlık duygusunun derinden hissedilebilmesinde büyük yararları vardır. Özellikle hamileliğin son aylarında kadın artan kilosu ve rahatsızlıkları ile büyük bir özgüven çöküntüsü yaşamaktadır. Cinsel ilişki bu ağır sürecin rahat atlatılmasında yardımcı olacaktır.

 

Hamilelikte Hangi Sıklıkta ve Hangi Pozisyonlarda Cinsel İlişkiye Girilmelidir?

hamilelikte ilişkiye nasıl girilir

  • Hamilelikte cinsel ilişkiye girilme sıklığı genel olarak hamileliğin ilk 3 ayında ortalama ayda 6-7 kere; 4. ve 7. ayların içinde ayda ortalama 5-6 kere; son aylarda ise ayda 2-3 kez cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca olmamaktadır.
  • Hamilelik döneminde hamileliğin anatomisine uygun davranmak gerekmektedir. Çocuğa zarar vermesi muhtemel olan kadının altta olduğu “misyoner pozisyonu” hamilelikte uygun bir pozisyon olarak görülmemektedir. Hamilelik döneminde kadının üstte olduğu pozisyonlar tercih edilmelidir. Hamile kadının altta olması plasentaya basınç uygulayabileceğinden rahimde yırtılmalara neden olabilmektedir. Bu durum doğum suyunun erken gelmesine, erken doğum olmasına sebep olabilmektedir.
  • Hafifçe kıvrılarak yana yatma pozisyonu da çok güvenilir bir pozisyondur. Hem anne adayının yorulmaması, hem de bebeğin bir zarar görmemesi açısından hamilelikte önerilen pozisyonlardan bir tanesidir.
  • Makas pozisyonu da hamilelikte kullanılan pozisyonlardandır. Makas pozisyonunun G noktasını fazla uyarmaması kadında iyi bir cinsel tatminin bir miktar önüne geçebiliyor olsa bile, anne adayının fazla enerji harcamasını gerektirmediğinden tercih edilebilmektedir.

 

Bütün bunların içinde hamilelikte kadını cinsel yönden en tatmin edici pozisyon, kadının üstte olduğu pozisyondur. Kontrol bu pozisyonda kadının elinde olacağından kendisi ve bebeği için en doğru hareketin hangisi olduğunu hem içgüdüsel olarak hem de vücudunda oluşan etkileşimlere göre daha iyi bilecek ve ona göre davranacaktır.

1

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın