hamilelikte cinsel -ilişki

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte cinsel ilişkinin yaşanabileceği uzmanlarla çok kez açıklansa dahi çoğu evli çift bu konuda tedirgin olmaya devam etmektedir. “Hiç olmaması olmasından daha iyidir” şeklinde bir yaklaşım oluşmaktadır. Oysaki hamileliğin anatomisine uygun bir şekilde belirli pozisyonlarda gerçekleştirilen cinsel ilişki bebeğe hiçbir zarar vermemekle birlikte oldukça da yarar sağlamaktadır.

Düşünülenin aksine hamilelik döneminde artan progesteron (annelik hormonu) ve östrojen ( kadınlık hormonu) ile kadının vajinal duyarlılığı artmakta, cinsel uyaranlara tepki göstermesi daha kolay olmakta; daha tatmin edici cinsel deneyimler yaşanmaktadır.

hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi

Özellikle hamileliğin son aylarında kilo artışları ve bu artışlar çerçevesinde gelişen bir takım rahatsızlıkların yaşanması ile oluşan kadındaki özgüven probleminin hafifletilmesinde; bu dönemde çokça ihtiyaç duyulan seratonin hormonunun (mutluluk hormonu) ve aşk hormonu da denilen oksitosin ve endorfin hormonlarının da artmasında cinsel ilişki önemli yarar sağlamaktadır. Morali düzgün olan bir anne adayı hem kolay bir hamilelik hem de kolay bir doğum geçirecektir. Bu yüzden hamilelikte cinsel ilişkiden vazgeçilmemelidir.

Hamilelikte bebeğin bulunduğu ortam belirli çaptaki fiziksel etkilere ve oluşabilecek enfeksiyonlara korunaklı bir ortamdır. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında bebeğe bir zarar geleceği düşünülmemelidir. Belli bir kesim ise erkeğin penisinin bebeğine temas edecek olmasından tedirgin olmakta, cinsel ilişkiye girmek her iki tarafın da içine sinmemektedir. Ancak penisin ilişki sırasında bebeğe temas etmesi kesinlikle söz konusu değildir.

hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi

Orgazm sırasında kadınlarda rahim kasılması meydana gelebilmektedir. Bu kasılmalar zarar vermeyecek kasılmalardır ve bir süre sonra geçtiği görülecektir. Orgazm sırasındaki rahim kasılması ile doğum sırasındaki rahim kasılması birbirlerinden farklıdır, erken doğuma neden olabileceği konusunda endişe edilmemelidir.

Düşük ya da erken doğum gibi durumların cinsel ilişki ile oluşması; önerilenin dışında uygun olmayan bir pozisyonda cinsel ilişkiye girilmiş olunabileceğini ya da cinsel ilişki ile hiçbir alakası olmayan altta yatan başka önemli sebeplerin varlığını gösterir. Bazen cinsel ilişki bu oluşmaya başlamış negatif durumların daha hızlı gerçekleşmesinde tetikleyici rol oynayabilmektedir.

hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte cinsel ilişki normal şartlarda zararlı olmasa bile, cinsel ilişkilerden kaçınılması gereken önemli durumlar da olabilmektedir:

  • Anne adayında düşük ve erken doğum riskinin bulunması
  • Vajinal kanamalar
  • Doğum sıvısı da denilen plasentada bebeğin korunmasını sağlayan amniotik sıvının vajinadan akması
  • Plasenta veya rahim ağzı kısmında oluşan; enfeksiyona açık hale getiren problemler
  • Birden fazla bebek bekliyor olmak (multipl gebelik)

 

Fiziksel ve duygusal değişimler kadının cinsel hazzında farklılıklar oluşturabilmektedir. Kimileri hamilelik süresince cinsel uyarılmalara fazlasıyla açık olurken, kimilerinde tam tersi durum işlemektedir ve kişiler en küçük dokunuşlardan bile kaçma eğilimine girmektedir. Erkekler hamile eşlerinin hislerine önem vermeli bu dönemleri anlayışla karşılamalıdır. Çiftlerin kendi başlarına çözebilecekleri problemler varsa destekleşerek çözmeli, kendilerini aşan durumlarda en kısa zamanda doktorları ile irtibata geçmelidirler.

1

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın