evlilikte ilk gece

Evlilikte İlk Gece ve Bilinmesi Gerekenler

Evlilikte ilk gece, özellikle daha önce cinsel deneyim yaşamamış olanların kompleks haline getirdiği bir süreçtir. Evlenen kişiler o güne kadar hiç kimse ile paylaşmamış oldukları özel anlarını paylaşacaklardır ve o günlere kadar ilk gece ile ilgili pek çok olağanüstü hayaller kurmuşlardır. İlk gecede yaşanan stresin en büyük sebebi ise eşlerin birbirlerinin beklentilerini karşılayamayacak olma ihtimalleridir. Her insan karşısındaki kişiden onay almak, her açıdan beğenilmek ister. Bu içgüdüsel arzu ise kişileri büyük bir stresin, endişenin içerisine iter.

evlilikte ilk gece

Evlilikte İlk Gece ve Bilinmesi Gerekenler

Evlilikte ilk gecenin kişilerdeki yansıması, kişilerin evlilikten beklentilerine göre değişebilmektedir. Kimisi bir an evvel cinsel ilişkiye girme hayalleri kurmaktadır. Kiminde ise cinsel ilişki bir öncelik değil, evlilikte güzel bir paylaşımdır. Elbette ki bu farklı bakış açıları evlilikte ilk gecenin seyrini de belirlemede önemli rol oynayacaktır. Bu yazımızda ilk gecede düşünülen şeylerden, streslerin kaynaklarından ve olması gereken yaklaşımlardan söz edilecektir.

Güzel Bir Sohbet:

Evlilikte İlk Gece ve Bilinmesi Gerekenler

İlk gecede sıcak ve sevgi dolu bir sohbet, özellikle kadınlar için oldukça önem arz etmektedir. İlk gecenin stresini en çok kadınlar çekmektedir. Bunun altında yatan pek çok sebep vardır. Vajinada hissedilecek acı ise bunlardan en önemlilerindendir. Kadınlar ilk kez cinsel ilişkiye girmeden önce buna ciddi anlamda hazır olmalıdır. Cinsel ilişki sırasında duyacağı acı, duyulan güven ile ters orantılı çalışmaktadır. Burada erkeğe çok iş düşmektedir. Sabırlı ve sevgi dolu davranmak hem o an için hem de aktif cinsel hayatın devamının kaliteli olması için çok önemlidir. Güzel bir sohbet ve direk cinselliğe yönelik olmayan tatlı dokunuşlar bu güven ortamını sağlamada etkili olacaktır. Güven ortamını hisseden kadın kendisini istemsizce kasmayacak, cinsel ilişki sırasında duyulacak acı ihtimali de bir o kadar azalacaktır.

llk gece kadın orgazm

Ön Sevişme:

Evlilikte İlk Gece ve Bilinmesi Gerekenler

Vajinal kayganlığı ve vücudun teslimiyetini arttıran en önemli konulardan birisi de uzun soluklu bir ön sevişmedir. Ön sevişme süreci hem kadını hem de erkeği cinsel birleşmeye hazır hale getirecek hem ruh hem de beden doygunluğunu yaşatacak ve güzel hatırlanacak bir ilk gece deneyimi olacaktır. Güzel bir başlangıç güzel bir devamlılık getirecektir. Vajinal kayganlığın sağlanamadığı durumlarda özel kayganlaştırıcılar da kullanılabilmektedir. Böylelikle cinsel birleşme sırasında acı ve tahriş en aza inecektir.

kızlık zarı

Kızlık Zarı:

Evlilikte İlk Gece ve Bilinmesi Gerekenler

Özellikle kültürümüzde en çok kompleks haline getirilen konulardan birisi de “kızlık zarı” olmaktadır. Kızlık zarı vajina girişindeki koruyucu bir tabakadır ve cinsel birleşme sırasında bu tabaka bozulmaktadır. Kızlık zarının üzerinde bulunan kan damarlarının çokluğuna göre akan kanın rengi ve yoğunluğu değişebilmektedir. Kan cinsel ilişki sırasında da görülebileceği gibi sonradan da görülebilir. Genelde pembe renkli olmakla birlikte sonradan akan beklemiş kan koyu renkte olmaktadır. Farklı anatomilerde kızlık zarı vardır, bu yüzden kanın akıp akmayacağı ne kadar akacağı, ne zaman akacağı kişiye göre değişebilmektedir. Özellikle erkeklerin bu konuda geniş çapta bilgiye sahip olması, karşısındaki kadına gereksiz baskılar kurmaması ve strese sokmaması açısından çok önemlidir.

Pozisyonlar:

Evlilikte İlk Gece ve Bilinmesi Gerekenler

Cinsel ilişki sırasında alınacak pozisyonlar genelde en bilindik ve en rahat pozisyonlardır ve de öyle olmalıdır. İlk gecenin özel bir durumu vardır, bu yüzden henüz çokça cinsel tecrübe yaşamamış kişilerin marjinal deneyimleri yaşamaya çalışması ilk gece için doğru bir düşünce olmamaktadır. Kişilerin rahat ve güvende hissedeceği her türlü duruş kabul görmektedir.

Vücut Temizliği:

Evlilikte İlk Gece ve Bilinmesi Gerekenler

Vücut temizliği bu süreçteki en önemli durumdur. Hem cinsel sağlık açısından, hem de cinsel ilişki yaşayanların ilk izlenimleri açısından büyük önem taşır. Güzel koku, cinsel organların temizliği dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır.

İdrara Çıkma:

Evlilikte İlk Gece ve Bilinmesi Gerekenler

Her ilişki sonrasında idrara çıkmak kadınlarda “balayı sistiti” denilen zor bir sürecin yaşanmaması açısından önemlidir. Ayrıca ilk gece üst üste cinsel ilişki yaşamak da doğru değildir. Bir toparlanma süreci şarttır.

doğum kontrol

Doğum Kontrol Yöntemleri:

Evlilikte İlk Gece ve Bilinmesi Gerekenler

Çocuk yapma fikri kişiden kişiye değişmektedir. Bu yüzden bu konuda çiftlerin cinsel danışmanlık alması, korunma yöntemlerini bilmesi gerekir. Beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalmamak açısından bu tip bilgilerin ilk cinsel deneyimden önce alınması her zaman iyi olacaktır.

1

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın