evlilik fobisi terapisi

Evlilik Fobisi Nasıl Yenilir?

Evlilik fobisi gitgide yaygınlaşan bir fobi haline gelmiş, bekar ve yalnız yaşama isteği artmıştır. Bunda en önemli etken; her şeye kolay ulaşılan bu zamanlarda, sabır etmeyi gerektiren süreçler yaşamamış gençlerin fazlası ile sabır gerektiren evlilik dönemine adapte olamayacaklarını düşünmesidir. Önceden sadece aile içerisinde kalan evlilikle ilgili bazı gerçekler göz önüne taşınmış, zor ya da kötü olan evlilik örnekleri devamlı şekilde insanların karşısına çıkmış ve kişilerde yerleşmiş bir önyargı oluşturmuştur. Bu da evliliği sadece dert tasa olarak gören kişilerin sayısını arttırmıştır.

evlilik fobisi nasıl  yenilir

Evlilik fobisinde; İnternet ortamındaki sanal arkadaşlık siteleri, sosyal medya, sosyal paylaşım siteleri bu konudaki en büyük paya sahiptir. Kişiler sanal siteler sayesinde pek çok kişiye kolaylıkla ulaşıp muhabbet kurabilmektedir. Bu durum kanaatsiz bir sürece zemin hazırlamıştır. Önceleri masum gibi görünen sosyal siteler kişilerin kâbusu olmuş, kişilerde iletişim ve güven problemi oluşturmuştur. İnternet ortamını iyi tanıyan kişiler ruhani boşluk durumlarında oyalayıcı pek çok etken bilmektedirler. Biri kaybedildiği zaman yerinin kısa bir süre dolacağının farkına varan kişiler ilişkiye emek verme konusunu önemsemek zorunda hissetmemekte, bencil bir ruh haline bürünmektedir. Evlilik ise bencilliğe darbe vuran ve iki kişilik düşünmeyi gerektiren bir müessese olduğundan kişilerin göze alamadığı bir kurum haline gelmiştir. Bu durumlar ışığında evlilik fobisini yenmek kolay olmasa bile imkânsız da değildir.  Sonuçta evlilik; kadın erkek ilişkisinde en dürüst ilişki çeşididir. Onlarca kişi ile yaşanan yarım yamalak ilişkilerden; tek bir kişiye bir ömür emek vermek ve bir evlat yetiştirmek her zaman daha güzel ve daha anlamlıdır. Evliliğin hep kötü yanlarını görmek, hiç mutlu olunmayacağını inanmak psikolojik bir rahatsızlıktır ve aşılması gerekir. Bu makalemizde “evlilik fobisi nasıl yenilir” konusunu ele alacağız.

Evliliğin Güzel Yönlerine Odaklanmak

 

Evliliği devamlı karşımıza çıkan kötü örneklerle değil, güzel örnekler ile de değerlendirmek gerekir.

  • Evlilik, kişileri birbiri üzerinde söz sahibi yapan bir kurumdur. Bu yüzden pek çok şeyi evlenilen kişi ile paylaşma konusunda kişiler tereddüt etmemektedir.
  • Hem vicdani olarak hem de toplumsal olarak kabul görülen bir ilişki olduğundan, kişiler bir nevi özgürlüğünü kazanmış olmaktadırlar. Eşler birbiri ile yapacakları hiçbir aktivite için kimseye hesap vermek, kimseden kaçmak zorunda kalmayacakları için daha huzurlu bir ilişki yaşayacaktır. Toplumlara göre değişse bile genel itibari ile bizim toplumumuzun değer yargılarına ters düşen evlilik dışı ilişkinin önüne geçilmiş olmaktadır. Her cinsel ilişki sonrası “Biz şimdi ne olduk? “Beni bırakmayacaksın değil mi?” gibi endişeli süreçleri yaşamaktan özellikle evlilik ile kurtulmuş olmaktadır. Kişilerin cinsel ilişki yaşarken birbirine ait olduklarını ve bırakmayacaklarını bilmeleri, cinsel ilişkinin tadını almada, sonrasında ise pişmanlık yerine mutluluğu yaşamada çok önemlidir.
  • Düzenli bir cinsel hayatı kişilere sunmaktadır. Bekâr olan kişiler bir gün cinsel ilişki yaşadıkları kişilerin bir daha kapılarına uğramayacak olma riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Cinsel ilişkiye girilen kişilerin ise ne çeşit hastalıklar taşıyabileceği de ayrı bir risk faktörüdür. Evlilik bu riski ortadan kaldırmaktadır.
  • Hayatın düzene girmesinde evlilik çok önemlidir. Kişilerin nereye gideceğini, kimlerden sorumlu olduğunu bilmesi, hayatını düzene girdirmede zorlayıcı bir faktördür. “Ne yapıyorsun?” “Hayat nasıl gidiyor?” sorularına verilecek güzel ve oturaklı cevaplar doğmuştur.
  • İyi bir evlat yetiştirmede anne ve babanın bir arada olması ve aynı soyadı taşıması evliliği gerekli kılan diğer bir unsurdur. Bir bebeğin ilerdeki psikolojik durumu, bu çağlarda anne ve babasının arasındaki bağ durumu ile olumlu ya da olumsuz bir hal almaktadır. Özellikle çocuk yapan kişilerin; evliliklerine, mutluluklarına, ilişkilerine ve aralarındaki bağa sıkı sıkıya sarılması gerekmektedir.
  • Evliliğin getirdiği sorumluluk dolu yaşam, kişilerin bunalıma girmesinin önüne geçmektedir. Kişiler ne için çalıştığını nereye doğru yol aldığını bildiklerinden yaşamsal karmaşa içerisine girmekten kurtulurlar, enerjilerini doğru yere kanalize ederler. Annelik ve babalık hisleri kişileri daha güçlü hale getirmekte, daha toleranslı bir ruh haline büründürmektedir.

 

Bütün bunların dışında elbette ki evliliğin zor yanları da vardır. Ancak zor yanlarını düşünerek bu güzel müesseseden mahrum kalmak doğru değildir. Kişiler hangi yolu seçerse seçsin külfetleri ile karşı karşıya kalacaktır. Hayatları boyunca mutlu olabileceklerine inandıkları kişiler ile karşılaşanlar evlilik yolunu tercih ederlerse, bu durum yaşam boyu kazanç sağlayacak; eşler rengârenk, sevgi dolu, oturaklı ve kıymetli bir sürece gireceklerdir.

 

Uzman Yardımı:

Kişiler evliliğin her türlü güzel yanını düşündükleri ve evliliği istedikleri halde yine de evlilik fobisi bu hayallerin önüne geçiyorsa; bu durumda bir uzmandan yardım almak ve uzman yardımı ile altında yatan nedenleri araştırmak ve bu durumu aşmak; kaliteli bir evliliğin yaşanması açısından daha doğru bir adım olacaktır.

1

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın