evlilik fobisi terapisi

Evliliği Kurtarmanın Yolları

Evlilik pek çok anlamı içerisinde barındıran ciddi bir müessesedir. İnsanlar bir ömür boyu seveceklerini düşündükleri kişilerle yollarını birleştirmek isterler ve bunun bir ömür boyu sürmesini beklerler. Eşler kendilerine ait değerleri çocuklarına aşılayarak dünyaya yeni bir birey yetiştirmeyi ve onların başarılarıyla gurur duymayı isterler. Her şeyin yolunda gitmesini isteyen çiftler hayat çizgisinde çeşitli engellerle ve sınavlarla karşılaşmaktadır. Evliliğin sağlam değerlere bağlı olup olmadığı bu engel anlarında ortaya çıkmaktadır. Her şeye rağmen evliliği kurtarmanın yollarını arayan kimi çiftler bağlılıklarına ve geçmişlerine sahip çıkarak bu yolda bir şekilde birlikte devam etmeyi seçerken; kimisi bu sabır sürecini yüklenememekte ve evliliğine son vermektedir.

evliliği kurtarmanın yolları

Evlenmek ve evliliği yürütmek için çıkılan yol oldukça zordur. Hem kadın hem erkek bu birlikteliğin oluşabilmesi için kendilerinden çok fazla şey katmaktadır. Büyük bir emek harcanarak inşa edilen bu birlikteliğin bitmesi her iki taraf için de büyük bir yıkım olmaktadır ve hayat bu süreçten sonra daha sıkıntılı bir hal almaktadır.

 

Evliliğin Bitme Sebepleri Nelerdir?

evliliği kurtarmanın yolları

Evliliğin bitme sebeplerinden en önemlisi; evliliğe sürükleyen sebebin zayıf oluşudur. Evlilik kurumu ömürlük bir iş anlaşması gibidir. Sadece aşk duygusu ile evlilik yoluna çıkanlar, aşkın bir süre sonra bitmesi ile birbirlerine katlanamaz hale gelmektedir. Birine âşık olmak evlenmek için yeterli bir sebep değildir. Eşlerin kültürlerinin, inançlarının, sosyal hayatlarının ve bir takım zevklerinin de ortak ya da benzer olması gerekmektedir. Bilinmelidir ki zıt kutuplar birbirini çekse de oluşturduğu yıldırım ile tüm ilişkiyi yakıp kül etmektedir. Çiftler birbirlerinin karakterlerini, zayıf noktalarını, hayata bakış açılarını da bilmelidir. Kişiler bütün bu faktörleri göz önünde bulundurarak evliliği düşünmelidir. Aksi takdirde büyük bir hayal kırıklığı yaşanacak ve kişiler taşıyamayacağı yükün altına girmiş olacaktır.

Pek çok emekle bir şekilde evlilik yoluna girmiş olan ama evliliğinde sorunlar yaşayanlar için evliliği kurtarmanın yollarından bahsederek ilişkiye yeni bir şans verme adına eşlere ışık tutmaya çalışacağız.

 

Doğru İletişim Kurmak:

evliliği kurtarmanın yolları

Eşler birbirlerine karşı kurdukları cümleler konusunda daha itinalı olmalıdır. Zayıf noktalara saldırmamalıdır. Birbirlerini dinlerken söz kesmemeli, savunmaya geçmemeli veya suçlama yapmamalıdır. Hissedilen duygu beden dilinde doğru bir şekilde aktarılarak “Bu olanlar kalbimi çok kırdı. Böyle olmamasını isterdim.” şeklinde yumuşak bir dil ve ses tonu ile ifade edilmelidir. Yüksek ses insanı tedirgin eden bir durumdur. Bu tedirginlik ise savunma duygusunun harekete geçmesine neden olmaktadır. Eğer eşler bir şeyleri ifade ederken sesi kontrol altında tutabilirlerse karşılarındakinin daha iyi duyup daha iyi dinlediğini görecektir. Sorunlar net bir şekilde paylaşılmalıdır, geçiştirilmemeli ve imalı olmamalıdır. Çözülen her sorun güven bağlarını daha sıkı bağlayacaktır. Bu da kalplerin yumuşamasına, eşlerin kendilerine ait hatalarını anlamasına kapı açacaktır ve özür dileme konusunda zorlanmayacaktır.

 

Geçmiş Sorunlar Unutulmalı:

Hatalar anlaşıldığı ve özür dilendiği andan itibaren kişiler geçmişte yaşanan kötü anıları hafızalarından tamamen silmelidir. Gün yüzüne çıkartılmamalıdır.

 

Ayrı Yerlerde Yatılmamalı:

evliliği kurtarmanın yolları

Eşlerden herhangi birisi diğerinden önce yatağa girmemelidir. Çünkü bu tip davranışlar eşlerin arasındaki bağlara darbe vurmaktadır. Çift kişilik yataklar bunun için vardır. Bireyler “eş olma” idrakine varmalı, tek kişi olma hevesinden vazgeçmelidir.

 

Ortak Hayaller Kurulmalı:

“Benim hayatım” değil “Bizim hayatımız” felsefesi yüreklere yerleşmelidir. Aksi takdirde kadın ve erkek öğrenci evinde yaşayan ve sonradan yolları ayrılacak olan iki ev arkadaşından başka bir şey olamayacaklardır. Evli kişiler bir hayal kurarken eşini de hesap ederek kurmalıdır. İlişkileri için bu fedakârlığı yapamayacak olanların evlenmesinin hiçbir anlamı yoktur.

 

Eşler Üzerine Düşeni Bilmelidir:

İlişki yürütmek tek taraflı fedakârlıklarla olabilecek bir şey değildir. Kadın ve erkek o ailedeki konumlarının gereğini yapmalı, ihmalkâr davranmamalıdır. Bu görevler eşler arasında anlaşılarak oluşturulmalı, denge iyi kurulmalıdır. Her iki taraf da aynı oranda yorulmalı, emek sarf etmelidir. Bu dengenin bozulması ve tek bir tarafın daha fazla sorumluluk altında kalması elbette ki ilişkiye olumsuz yansıyacaktır.

 

Sevgi İfade Edilmelidir:

evliliği kurtarmanın yolları

İnsanlar ne kadar severlerse ve sevildiklerini ne kadar hissederlerse yapacakları fedakârlıklar da o derece artacaktır. Sevgi güç veren bir duygudur. Yaşanılan pek çok zorluğa sevgi sayesinde katlanılmaktadır. Bundan dolayı yeterli sevgi almak ve gereken sevgi vermek evliliğin yürütülebilmesi için vazgeçilmez bir kuraldır.

 

Değişiklikler Yapılmalı:

Hem kadın hem de erkek kendi görünüşlerinde değişiklik oluşturarak ya da farklı şeyler yaparak ilişkinin heyecanını geri getirmelidir. Her insanın ve tabii her ilişkinin zaman zaman farklılıklara ihtiyacı vardır. Monotonluk da ilişkilerin baş düşmanıdır. Değişimler evlilikten eksik edilmemelidir.

 

Özel İsteklere Saygı Duyulmalı:

Kadın, erkeğinin maç izlemesine her defasında sorun çıkarmaktan vazgeçmelidir. Erkek de kadınının izlediği dizilere sorun çıkarmamalıdır. Eşler birbirlerinin özel istekleri konusunda anlayışlı davrandıklarında evin içinde huzur ve güven ortamı oluşacaktır. Sadece bu özel istekler konusunda aşırıya kaçılmamasına, ihmal boyutuna getirilmemesine dikkat edilmelidir.

 

Evlilik Terapistine Gidin:

evliliği kurtarmanın yolları

Çoğunlukla eşler bu konuda dengeyi kurabilmekte zorlanmaktadır ve birbirlerini dinleme ve anlama konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Bu durumlarda ilişkilerini kurtarmak isteyen eşler son çare olarak Evlilik Terapistine başvurarak evliliği kurtarmanın yollarını bulmaya çalışmalıdır.

6

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın