evliliği kurtarma yolları nelerdir

Boşanan Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanan kadının hakları nelerdir? Boşanma süreci ve sonrasında yaşanan olaylar zinciri kadınları oldukça zor durumlara düşürmektedir. Kadınların bu süreçte haklarını bilmesi, gereken talepleri yapması ve haklarını koruması; daha sonradan zor durumlarda kalmalarının büyük oranda önüne geçmektedir.

boşanan kadının hakları nelerdir

Kadınlar boşanma sürecinde hem psikolojik hem de toplumsal açıdan baskı altında kalmaktadır. Bu durumlar göz önünde bulundurularak bu sürecin en hafif hasarla atlatılabilmesi amacıyla kadına pek çok hak tanınmıştır. Bu haklar konusunda kadının bilinçli olması; hakların temini için şartların uygun şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

 

Tedbir Nafakası:

boşanan kadının hakları nelerdir

Tedbir nafakası boşanma davası ile birlikte talep edilebilecek bir nafakadır. Kadın talep etmese bile Hâkim kadının durumuna göre tedbir nafakası verilmesi konusunda karar kılabilmektedir. Tedbir nafakasında kadının ve çocuğun yaşayacakları mağduriyetin giderilmesi hedeflenmektedir. Boşanma sürecinde erkekler ailesini maddi yönden ihmal edebilmektedir. Bu durumun yaşanmaması adına kadınlar tedbir nafakası talep etme hakkına sahiptir. Tedbir nafakası talep edecek kadının kendini geçindirebilecek olduğu tespit edildiği takdirde bu talep kabul edilmemektedir. Ancak eğer çocukların velayeti annenin üzerindeyse ve çocuklar reşit değilse, çocukları için tedbir nafakası isteme hakları mevcuttur. Hâkim bu nafakanın miktarını erkeğin maddi durumuna göre değerlendirmekte ve ona göre karar vermektedir. Çocuk reşit olduğu halde eğitim öğretim hayatı devam ediyorsa, tedbir nafakası almaya devam edebilmektedir. Erkeğin maddi durumundaki herhangi bir değişiklik tedbir nafakasının miktarına yansıyacaktır. Boşanma davası sonuçlandığı zaman tedbir nafakası da son bulmaktadır. Tedbir nafakası talebinde evlilik müessesesinin yıkılması konusunda kadının ne kadar kusurlu olduğu önemli değildir. Tamamıyla kadın suçlu olsa bile boşanma gerçekleşene kadar erkekler Hâkim tarafından takdir görülmüş bu nafakayı ödemekle yükümlüdür.

 

Yoksulluk Nafakası:

boşanan kadının hakları nelerdir

Boşanma durumu kadını yoksul ve mağdur bırakabilmektedir. Bu durumda kesilmiş olan tedbir nafakasından hemen sonra yoksulluk nafakası devreye girmektedir. Yoksulluk nafakasındaki şartlar tedbir nafakasından daha ağırdır.

  • Yoksulluk nafakasını talep edecek kadın boşanma konusunda erkekten daha kusurlu olmamalıdır. Kusursuz, az kusurlu ya da eşit kusurlu olma durumunda maddi açıdan mağdur kalan kadın; en geç boşandıktan 1 sene sonraya kadar bu talebi gerçekleştirebilmektedir.
  • Kadın bir başkası ile evli gibi yaşıyorsa yoksulluk nafakası isteyememektedir.
  • Bu nafakayı isteyen kadınların temel ihtiyaçlarını yeterli ölçüde karşılayamayacak durumda olması gerekmektedir. Keyfi ya da bağımlılık unsuru şeyler yüzünden ( kumar, alkol ve sigara kullanımı) yoksullaşan kadınlara bu nafaka bağlanmamaktadır. Kadının evliliğin bitmesi yüzünden yoksullaşması gerekmektedir. Yani kadının geçmişte eşinin isteği ile kariyerine son vermesi ya da kendisine ait mal varlığını eşi için satması gibi durumların gerçekleşmesi gerekmektedir. Kadınlar bunun için de ayrıca maddi tazminat talebinde bulunulabilmektedir.
  • Kadın nafakanın miktarını net olarak belirterek talebini iletebilmektedir. Eğer talep kabul edilirse Hâkim o belirtilen miktarın üzerine çıkamamaktadır; ancak erkeğin maddi durumu talebi karşılayacak durumda değilse bu miktar azaltılabilmektedir.

 

İştirak Nafakası:

boşanan kadının hakları nelerdir

Boşanma gerçekleştiğinde çocukların velayetini elinde bulunduran kadına; çocukların eğitim, gıda, sağlık, barınma gibi harcamaları için Hâkim tarafından iştirak nafakasının bağlanmasına karar verilebilmektedir. Burada kadının bu nafakayı talep etmesi şartı bulunmamaktadır. Hâkim durumu ele alarak ödemeyi yapacak olan eşin maddi imkânı ölçüsünde bu nafaka miktarını takdir görmektedir.

Kadın iştirak nafakasının miktarını net olarak belirtebilmektedir.19 . İştirak nafakası boşanma davası süresince ya da boşanma gerçekleştikten sonra talep edilebilmektedir. Boşanma gerçekleştiği andan itibaren iştirak nafakası alınmaya başlanmaktadır.

 

Manevi Tazminat:

boşanan kadının hakları nelerdir

Hakaret, aşağılanma, özgürlüğün kısıtlaması, psikolojik şiddet gibi kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan durumlar yaşamış olan kadınlar manevi tazminat talebinde de bulunabilmektedirler.

 

Aile Konutu Şerhi:

boşanan kadının hakları nelerdir

Ortak yaşanılan evden herhangi bir mal kaçırma ya da evi ve eşyaları elden çıkarma gibi durumların yaşanmaması için aile konutu şerhi konularak boşanan çiftlerin hakları korunmaktadır. Adil bir şekilde mal varlığı paylaştırılmaktadır.

3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın