aloe vera

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir?

 Aloe vera; kozmetik ve güzellik dünyasının vazgeçilmezi olan “Zambakgiller” familyasından olan bir bitkidir ve bu doğa harikası bitki Afrika’da yetişmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen aloe vera bitkisi sadece kozmetik dünyasında değil tıp dünyasında da önemli bir konumda yerini almış bulunmaktadır.

aloe veranın cilde faydaları

     Aloe veranın onarıcı özelliği en çok dikkat çeken özelliktir. Ciltte, kemiklerde, iç organlarda hatta bağışıklık sisteminde onarıcı etkilere sahiptir. Tahribatların giderilmesinde aloe veradan çokça yararlanılmaktadır. Aloe vera etli yeşil bir yapraktır ve kırıldığı zaman içerisinden saydam bir jel çıkmaktadır. Bu jel çok sayıda vitamin, mineral ve aminoasit çeşidi bulundurmaktadır. Aloe veradaki bu madde zenginliği, canlı dokuların ihtiyacı olan pek çok şeyi karşılamaktadır. Bu da aloe veranın onarıcılığını kanıtlamaktadır. Sadece onarıcı özelliği ile değil, zararlı mantar oluşumlarına sebep olan hücrelerin de önüne geçerek yayılmalara engel olmaktadır.

aloe veranın cilde faydaları

Aloe vera hem oral yol ile hem de cilde sürülme yöntemi ile uygulanabilecek bir doğa ürünüdür. İç organlardaki onarım cilde de yansımakta, kullanıcıları memnun etmektedir.

 

Aloe Veranın Cilde Faydaları

aloe veranın cilde faydaları

Aloe veranın onarıcı etkisi ciltte görünür şekilde fayda sağlamaktadır:

 •  İnatçı cilt hastalığı olan sedef hastalığının tedavisinde aloe vera tavsiye edilmektedir.
 • Yanık tedavilerinde çok sık kullanılan aloe vera, acıları gidermekte, cildin damarlarındaki dolaşımı hızlandırmakta ve dolayısı ile yanık lekelerinin hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca da o ortamı nemli tutarak iyileşme sürecinin sancılı geçmesini önlemektedir.
 • Kanserli hücrelerinin yayılımını önleyici özelliğinden dolayı cilt kanserlerinde uygulanabilmektedir. Kanser başlangıçlarında lezyonların tedavi sürecinde kontrol altında tutulabilmesi açısından aloe vera içerikli bitki çayları önerilmektedir. Ayrıca kanser önleyici olarak sık sık aloe vera çayının tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Ciltte ya da mukozada mantar dokularını oluşturan hücreleri öldürmektedir.
 • Bağışıklık sistemini arttırıcılığı, kolesterol dengeleyiciliği gibi iç organları da onaran özelliği ile aloe vera iç organlardaki sağlığın ciltte de olumlu yansımalarını göstermektedir.
 • Cilt enfeksiyonlarına da yerinde müdahale ettiği için enfeksiyon yayılımını da önlenmekte; yeni sivilce (akne vulgaris)  oluşumlarının önüne geçmekte, var olan sivilceleri ve eskiden kalma sivilce lekelerini de onarmaktadır.
 • Düzenli aloe vera kullanımı cildin nem dengesini sağlayıp onaracağından dolayı, cildin erken yaşlanmasını da engelleyecektir.
 • Ciltteki küçük alerjik oluşumların da giderilmesinde yardımcıdır.
 • UV ışınlarına karşı koruyucu özellikte oluşu güneşe çıkılmadan önce aloe vera içerikli güneş kremlerinin kullanılması cildin hasar görmesini büyük oranda önleyecektir.
 • Yine onarıcı etkisi ile aloe veralı şampuan kullanımı kepeği de giderecek, saç derisi dokusuna ihtiyacı olan nemi ve vitamin-minerali sağlayacaktır.
 • Rahatlatıcı etkisi ile stres seviyesini dengeler ve stres kaynaklı egzamaların bu bağlamda giderilmesi sağlanmış olmaktadır.
 • Dolaşımı düzenlemesi ve hızlandırmasından dolayı bacaklardaki dolaşım problemine bağlı selülit oluşumlarını da görünür derecede hafifleticektir.
 • Dişetinde oluşan iltihaplar, ağız içi mantarları, mide ülserlerini gidermede de aloe vera rahatlıkla kullanılabilmektedir.
1

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın