aldatılan kadın ne yapmalı

Aldatılan Kadın Ne Yapmalı?

Aldatılan kadın ne yapmalı? Aldatılan ve hayal kırıklıkları içerisinde çırpınan her kadın bu sorunun cevabını kendisine sormakta ancak cevabını bulmamakta, bulsa bile uygulamakta zorlanmaktadır. İhanete uğramak ya da aldatılmak insanı ciddi anlamda depresyona sürükleyen ve şaşkına çeviren büyük bir ruhsal yıkımdır. Değersizlik hissi bu süreçte yoğun olarak yaşanmaktadır.

 

Toplumumuzda Erkeğin Aldatması Göz Ardı Ediliyor!

aldatılan kadın ne yapmalı

Cinsel ayıplamanın sadece kadınlar üzerinde uygulanması, erkeklerin ise bu konuda fazlasıyla özgür bırakılması aldatılma durumunun çokça yaşanmasına sebep olmaktadır. Öyle ki artık kadınlar bilinçaltlarında  “kürkçü dükkânına döndüğü sürece ve maddi ihtiyaçlarımı karşıladığı sürece sıkıntı yok” anlayışı oluşturmakta ve aldatılmayı kabullenmektedir. Bu kabulleniş kadının kendi üzerine düşeni yapmasını engellemekte ve kadınlar kendine özsaygısını gitgide yitirmektedir.

 

Aldatılmanın Önüne Geçebilmek İçin Kadın Neler Yapmalı?    

aldatılan kadın ne yapmalı

Evlilikte önemli olan kadının ve erkeğin üzerine düşeni yapmasıdır. Erkek evine, eşine ve çocuklarına karşı olan sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlü olduğu gibi; kadın da aynı keza çocuklarına ve evine olduğu kadar kocasına karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmeli, en ufak bir duygusal açlığa izin vermemelidir. Öncelikle hedef aileyi ayakta tutmak olmalıdır. Aile ve sevgi bağları gururdan bir adım önde tutulmalıdır ancak gurur da yok edilmemelidir. Gururun tamamen ortadan kaldırılması karşı tarafa taviz vermek demektir. Bu da aldatmanın önünü daha da açmak anlamına gelmektedir.

Her insanın hayata bakış açısı, öğrendikleri ve alışkanlıkları farklı olmaktadır. Kadın öncelikle eşini iyi tanımalı, kırılma noktalarını zafiyetlerini iyi bilmeli ve konuşarak ya da güven ortamını arttırarak o zafiyetlerle mücadele etmeye çalışmalıdır. Bunu tek başına yapabilmesi mümkün değilse bir uzmandan yardım almak en iyisi olacaktır. Akrabalarla paylaşarak çözüm bulmaya çalışmak çoğunlukla işlerin daha kötüye gitmesine zemin hazırlamaktadır. Evlilik Terapistleri bu konuda daha tarafsız ve daha profesyonel çözümler sunacaktır.

 

Aldatılan Kadın Ne Yapmalı?

aldatılan kadın ne yapmalı

Kadınlar eşlerinin psikolojik durumlarını hesaba katarak yaşanabilecek her türlü duygusal açlığın önüne geçmeye çalıştığı ve kendisine düşen her şeyi yaptığı halde ihanet ile karşılık bulduysa, bu durumda kadının iki seçeneği vardır.

 

İlişkiyi Bitirmek:

Güven ortamı sarsılmış bir ilişkiyi devam ettirmek çoğu kimse için kabul edilebilir değildir. İlişki devam etse bile hiçbir şey eskisi gibi olmamaktadır. Bu durumda kadınlar eşleriyle medeni bir şekilde konuşmalıdır ve eğer bir çözüm yolu mümkün değilse ilişkiyi bitirmeyi seçmelidir. İhanet ağır bir sınavdır ve ilişkiyi temelden sarsan bir durumdur.

 

Affetmek ve Unutmak:

Kadınlar ihanete uğrasalar bile kalplerindeki sevgi, yolları ayırma konusunda engelleyici olabilmektedir. Erkeklerin bu durum karşısında pişmanlıkları değerlendirilmelidir. Gerçek bir pişmanlık durumu hissedilirse kadın bir şans daha verebilir; ancak bu seçenekte önemli bir kural vardır. Aldatan erkek üçüncü bir şansı olmadığını kesinlikle bilmelidir. Bu aşamadan sonra gerçekleşen ihanet de affedildiği takdirde kadın kendine karşı olan özsaygısını kaybetmiş ve duygularını iradesinin önüne almış olur. Erkek bu durumu hissettiğinde ise aldatmayı adeta alışkanlık haline getirir ve kadın bu paradoks içerisinde her geçen gün biraz daha yıpranır.

Kadın affetmeyi seçtiğinde geçmişte yaşanılanları silmek ve bir daha gündeme getirmemek zorundadır. En ufak şeyde gündeme gelecek bir ihanet affedilmemiş demektir. Bu durumu aşamayan kadının ilişkiyi sürdürüp hem kendisini hem de eşini yıpratmasının bir anlamı yoktur.

aldatılan kadın ne yapmalı

Ailesini her şeye rağmen ayakta tutmak ve sevgi bağlarını yeniden güçlendirmek isteyen çiftler son çare olarak Evlilik Terapistlerine başvurarak bu durumu aşmaya çalışmalıdır. İlişkinin ne durumda olduğu, anlaşma yolunun nasıl sağlanabileceği Terapistlerce çiftlere aktarılmaktadır. İlişkinin sonlandırılmasına ya da devam etmesine karar verme konusunda EvlilikTerapistleri büyük yarar sağlayacaktır.

 

3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın