mutsuz ilişki

Aldatılan Kadın Ne Yapmalı?

Aldatılan kadın ne yapmalı? Aldatmanın, ihanetin arttığı bu zamanlarda aldatılan kişilerin ne yapması gerektiği konusu pek çok evlilik ve ilişki terapistinin üstünde fazlasıyla durduğu konu haline gelmiştir. Örnekleri ile çokça karşılaşıldığından dolayı bu konuda araştırma yapma, çeşitli yöntemler bulma ve işe yarayacak tavsiyelerde bulunma sıkıntısı da çekilmemektedir.

aldatılan kadın ne yapmalı

İhanet ya da aldatma bir ilişkinin başına gelebilecek en sarsıcı olaydır ve bunu atlatmak iki taraf için de kolay değildir. Kimse bu duruma düşeceği konusunu kendisine konduramadığından böyle bir şeyle karşılaştıklarında şaşkına dönmekte, olaylar hiç olmayacak noktalara varabilmektedir. Böyle bir durumda sakin kalabilmek, olayları en az zararla atlatmak ve ilişkinin rotasını en doğru şekilde çizebilmek için uzmanlar bu konuda pek çok tavsiyede bulunmuşlardır. Aldatılan kadınlar bütün bunları dikkate alarak ilişkisi konusunda sağlıklı bir değerlendirme yapmalı ve ona göre hareket etmelidir.

 

Erkekler Neden Aldatır?

aldatılan kadın ne yapmalı

Biyolojik etmenler bunda sebep olarak gösterilebildiği gibi toplumdaki oturmuş anlayış ve erkeğe verilen aldatma rahatlığı da aldatma sebepleri arasında sayılabilmektedir. Bu durumun yaşanıp yaşanmaması erkeğin kendi kişiliğini ve dürtülerini ne ölçüde ıslah ettiğine bağlıdır. Ailede ve sosyal çevredeki olumsuz örnek ve anlayışlar, gayrimeşru ilişkilerden alıkoymak bir yana buna teşvik etmek gibi durumlar ileride erkeğin eşini aldatma ihtimalini arttırmaktadır. Bu da aile yapısının temelden sarsılmasına ve iki tarafında hüsran içerisinde kalmasına sebep olmaktadır. Başına nelerin gelebileceğini tahmin edemeyen kadın aldatıldığında kontrolü nasıl sağlamalıdır ve ne tür adımlar atmalıdır?

 

1)Özsaygıyı Korumak:

aldatılan kadın ne yapmalı

Aldatılan kadının bu vaziyette yaptığı en büyük hata bu yaşanılan durumun tüm sorumluluğunu üzerine alması ve kendisini yetersiz ve kusurlu olarak görmeye başlamasıdır. Maalesef toplum da kadını bu psikolojiye itmektedir. Erkek de yakalandığında üzerindeki vicdani baskıyı azaltmak adına kadını suçlamakta “Kadınlık yapmayı bilseydin böyle olmazdı” gibi cümleler kurarak kadının gururunu yaralamakta ve kendisini değersiz ve suçlu hissetmesine neden olmaktadır. Kadın bu durumda sonuna kadar mağdur ve haklı olduğu halde kendisini haksız görmeye başlayarak kabuğuna çekilmekte, kendisini depresyonun kucağına atmaktadır. Aldatma yollarının kolaylaştığı ve yaygınlaştığı bu zamanlarda her kadın bu duruma düşme potansiyelinde olduğunu bilmeli, bu durumla karşılaştığında kontrolü elden bırakmamanın yollarını şimdiden öğrenmeli ve bu duruma düşmeden önce önlem almalıdır.

 

2)Sakin Davranmak: 

aldatılan kadın ne yapmalı

Kadın aldatıldığını bir şekilde öğrendiğinde bunu yansıtmadan önce ilişkiyi kurtarmayı ne kadar istediğini iyi düşünmelidir. Vereceği tepkiler ve kullanacağı sözcükler o ilişkinin geleceği için çok önemli olacaktır. İlişkisini kurtarmak isteyen bir kadın öncelikle bu durumu kavga, hakaret ya da suçlama ile aşamayacağını iyi bilmelidir. Saldırganlık savunma doğurur ve bu durumda kadın gururunu incitecek çok ağır sözlerle karşı karşıya kalabilir. Öfke anlarında söylenen sözler çoğunlukla gerçek duyguları yansıtmaz ancak sözler ağızdan çıktıktan sonra bunu geri alabilmek de mümkün olmaz. Kadın öncelikle kendi özsaygısı için bu duruma düşmenin yollarını en başından tıkamalıdır. Bu da sakinlikten geçer. Kadın tepkisini yaşadığı acı duyguları ifade ederek göstermelidir. Suçlama olmadığı takdirde erkekler savunma işini bir kenara bırakarak vicdanının sesini dinleme konusunda daha özverili olacak ve kendisini bu duruma düşüren sebepleri içtenlikle anlatabilecek cesareti kendisinde bulacaktır. İki tarafın da kendi duygularını anlatmaya odaklanması sorunların daha hızlı çözülmesini sağlayacaktır.

 

Kadının Evdeki Rolünü Dengede Tutması:

aldatılan kadın ne yapmalı

Denge her alanda önem taşımaktadır. Kadının yaratılışında pek çok özellik vardır ve bu özellikler beraberinde pek çok sorumluluk da getirmektedir. Kadınlar sorumluluklarını sevmeli ve her bir sorumluluğuna aynı oranda özveride bulunmalıdır. Kadının çocuklarına ve evin işlerine daha fazla odaklanması ve eşini ihmal etmesi dengenin bozulmasına ve araya kara kedilerin kolaylıkla sızmasına imkân verecektir. Kadın aynı zamanda tüm çirkin etkilere karşı kocasına şemsiye tutma sorumluluğundadır. Bu sorumluluğu yüklenmekten keyif almak ve aileyi ayakta tutmaktan alınan keyfi erkeğe yansıtmak ona huzur verecektir ve bu huzurlu ortam çeşitli aile yıkıcı parazitlere karşı iyi bir kalkan olacaktır.

3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın