akraba evliliği nedir?

Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir?

Akraba evliliği konusunda bilinçlendirme çalışmaları bu evliliklerin önüne büyük oranda geçmiş olsa bile, buna rağmen belli bir kesimde akraba evliliği konusuna dikkat edilmediği gözlemlenmektedir.

 

Akraba Evliliği Nasıl Tanımlanmaktadır?

akraba evliliği nedir?

Aynı soydan gelen kişilerin ( teyze oğlu/kızı, hala oğlu/kızı, dayı oğlu/kızı, amca oğlu/kızı) birbirleri ile evlenmesi durumuna akraba evliliği (endogami) denilmektedir.  Kısaca “kuzenlerin evliliği” de denilebilmektedir. Akraba evliliği her zaman olumsuz sonuçlar doğurmayacak olsa bile, engelli çocuk dünyaya getirme açısından risk faktörünü oldukça arttırmaktadır. Bu yüzden akrabası ile evlenecek olan kişilerin soy ağacını çizmesi ve özellikle hastalık ya da kusurlu durumlarla ilgili enine boyuna bir araştırma yapması gerekmektedir.

 

Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir?

akraba evliliği bebek sağlığı

  • Kuzenlerin genetik şifreleri çoğunlukla birbirine yakın özelliklerdedir. Bu genetik şifrelerin içerisinde hastalık genleri de bulunmaktadır. Herhangi bir hastalık geni tek başına iken kişide sorun teşkil etmezken, eğer aynı gen iki kuzende de bulunuyorsa, doğacak çocukta bu genler birleşerek vücutta aktif hale gelebilmektedir.
  • Ölü doğum ya da düşük ihtimali akraba evliliği ile ikiye katlanmaktadır.
  • Bozuk genler bebekte dominant hale gelebilmekte ve belirli bir gelişimden sorumlu olan o genin bozuk olması, embriyonun o bölge ile alakalı kısmının gelişimine engel olabilmekte ve zihinsel ya da bedensel engellerin oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.

 

Akraba Evliliklerinde Doğacak Risklerin Önüne Geçmede PGT Yöntemi:

akraba evliliği bebek

Akraba evliliğinde her ne kadar riskli durum olsa da, yeni teknolojiler ile bu riskleri ortadan kaldırılmak mümkün olabilmektedir. Sadece akraba evliliklerinde değil, normal evliliklerde bile PGT yöntemi engelli doğum riskini önemli ölçüde giderecektir.

 

PGT Yöntemi Nedir?

akraba evliliği sakıncaları

“Preimplantasyon Öncesi Genetik Tanı” anlamına gelen PGT yönteminde; yumurta ve sperm, steril dış ortamda döllendirilerek embriyo oluşturulur. Bu embriyodan hücre örneği alınarak çeşitli aşamalardan geçirilerek genetik şifresi incelenir. Eğer risk faktörü her hangi bir genetik hastalığa ya da bozukluğa rastlanmazsa bu embriyo ana rahmine transfer edilmektedir.

  • Özellikle soyağacında ya da eşlerin kendisinde genetik anormallikler bulunanlar
  • Geçmişinde birden fazla düşük yaşamış olanlar
  • Tüp bebek tedavisine yanıt vermeyenler
  • Yüksek radyoaktif ışıma ya da ağır ilaç tedavisi görmüş olanlar
  •  35 yaş üstü anne adayları, ölü ya da engelli doğum riskinin en aza indirilmesi amacı ile PGT yöntemine yönlendirilmektedir.

akraba evliliği tehlikeleri

Bu özel durumlu anne baba adayları dışında PGT yöntemine yönlendirilme yapılmamaktadır. Her yöntem gibi bu yöntemin de riskleri bulunmaktadır. Embriyo genetik açıdan tamamen düzeltilse dahi gebelik gerçekleşmeyebilmektedir. Gebeliği engelleyen faktörler çok fazladır ve her açıdan inceleme yapılmalıdır.

Embriyonun dış ortamda oluşturulması ve rahme transfer edilmeden her şeyin ortaya çıkarılması çiftlerin içini rahatlatmakta; böylelikle hem hamilelik süresince stresli bekleyişin hem de ileride yaşanacak fiziksel ve de psikolojik buhranların önüne geçilmektedir.  Çiftler böyle bir evliliği yapacaklarsa mutlaka genetik danışmanlık hizmetinden yararlanması gerekmektedir.

 

Akraba Evliliğinin Sosyal Açıdan Sakıncaları Nelerdir?

akraba evliliğinin sakıncaları

Akraba evliliği genel itibari ile mirasın bölünmemesi, kültürün korunması ve evliliğin daha kolay gerçekleşmesi açısından tercih edilmektedir. Akraba evliliğinden doğabilecek sosyal sıkıntılar; ailelerin tutumlarına göre değişiklik gösterebileceği için sosyalite açısından net bir yargıya varabilmek mümkün olmamaktadır.

1

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın